Česko - německé vztahy po 2. sv. válce

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych vás poprosit o seznam vhodné literatury (4-5 knížek) na téma
Česko-německé vztahy po 2. sv. válce. Nejlépe knihy lehce koketující s
tématem odsunu Němců, ale primárně zaměřené na vztahy po 2. sv. válce (resp.
chronologie od 2 sv. války po přítomnost.) Předem děkuji. S přáním pěkného
dne

Odpověď

Dobrý den,
danému tématu by se měly věnovat následující publikace:

* Bez démonů minulosti : česko-německé vztahy v osudových okamžicích společné minulosti. 1. vyd. Praha : Rodiče, 2003. ISBN 80-86695-39-5.
* Češi a Němci : společné dějiny - rozdělená přítomnost - budoucnost Evropy = Deutsche und Tschechen : = gemeinsame Geschichte - getrennte Gegenwart - Zukunft Europa. Praha : Nadace Bernarda Bolzana, [2003].ISBN 3-924020-02-7.
* Češi a Němci : dějiny - kultura - politika. 2. vyd. Praha ; Litomyšl :
Paseka, 2002.ISBN 80-7185-482-4.
* Česko-německé vztahy 1945-2000 : sborník z konference, Praha 19.11.1999.
Praha : Kruh občanů České republiky vyhnaných v r. 1938 z pohraničí, 1999.
ISBN 80-238-5130-6.
* RICHTER, Karel. Češi a Němci v zrcadle dějin. 1. vyd. Třebíč : Akcent, 1999. ISBN 80-7268-054-4.
* Česko-německé vztahy po pádu železné opony : dokumentace k česko-německým vztahům 1989-1997. Praha : Rada pro mezinárodní vztahy, 1997.ISBN 80-254-0818-3.
* Češi a Němci - historická tabu = Tschechen und Deutsche - historische Tabus. 1. vyd. V Praze : pro Nadaci Petra Bolzana vydalo nakl. Prago Media,
1995 ISBN 80-901533-2-1.
* Češi a Němci - ztracené dějiny? = Tschechen und Deutsche - verlorene Geschichte?. 1. vyd. Praha : Pro nadaci Bernarda Bolzana vydalo nakl. Prago Media, 1995. ISBN 80-901533-6-4.

Na téma Česko-německých vztahů byly v Národní knihovně ČR vypracovány také dvě rešerše:
*  Česko-německé vztahy 1945-1970 [elektronický zdroj] : rešerše. [Praha] :
[Referenční centrum : Národní knihovna ČR], 1997.
*  Česko-německé vztahy po r. 1945 [rukopis] : rešerše. [Praha] :
[Referenční centrum : Národní knihovna ČR], 1997.

Rešerše si můžete prohlédnout, případně okopírovat, v Referenčním centru Národní knihovny ČR.

K dohledávání další vhodné literatury je možné použít následující zdroje:
* Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc (můžete do vyhledávače zadávat různé vyhledávací výrazy - pro skloňování slov je dobré místo koncovky uvést ? nebo *)
* Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc
* Jednotnou informační bránu: http://www.jib.cz/
* Výběrovou článkovou databázi ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl
* Katalogy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR:
http://www.usd.cas.cz/cs/stranky/knihovna
aj.