česko-německé vztahy

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na doporučenou literaturu k tématu česko-německých vztahů, zejména v 1. polovině 20. století. Literatura by měla posloužit k tvorbě proseminární práce na vysoké škole.

Odpověď

Dobrý den,

existuje poměrně velké množství publikací týkajících se česko-německých vztahů. V katalogu Národní knihovny jsme našli mimo jiné:

Petráš, René. Menšiny v meziválečném Československu: právní postavení národnostních menšin v první Československé republice a jejich mezinárodněprávní ochrana. Praha: Karolinum, 2009.

Kural, Václav. Místo společenství - konflikt!: Češi a Němci ve Velkoněmecké říši a cesta k odsunu (1938-1945). Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 1994.

Šebek, Jaroslav. Od konfliktu ke smíření: česko-německé vztahy ve 20. století očima katolické církve. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2013.

Mommsen, Hans, ed. et al. První světová válka a vztahy mezi Čechy, Slováky a Němci. Brno: Matice moravská, 2000. Publikace Česko-německé a Slovensko-německé komise historiků; sv. 5.

Svědkové zamlčené minulosti = Zeugen der verschwiegenen Vergangenheit. Praha: Prago Media, [1995].

Otter, Jiří. Úděl česko-německého sousedství: pohledy do zrcadla dvanácti století společných dějin. Heršpice: EMAN, 1994.

Houžvička, Václav, ed. České pohraničí: sborník statí. Trutnov: Bona fide - Dům kultury Trutnov, 1991.

Olivová, Věra. Československo a Německo 1918-1929. Praha: Společnost Edvarda Beneše, 2010. Knižnice Společnosti Edvarda Beneše; sv. 37.

Moravcová, Dagmar. Československo, Německo a evropská hnutí 1929-1932. [Praha]: Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 2001.

Libal, Wolfgang. Češi: naši zvláštní sousedé. Brno: Společnost pro odbornou literaturu - Barrister & Principal, 2008.

Makrlík, Václav. Češi a Němci: studie proveditelnosti společných dějin a budoucnosti. Praha: Ideál, 2009.

Pustejovsky, Otfrid, ed. Češi a Němci: společné dějiny - rozdělená přítomnost - budoucnost Evropy = Deutsche und Tschechen: = gemeinsame Geschichte - getrennte Gegenwart - Zukunft Europa. Mnichov: Ackermann-Gemeinde, [2003].

Brügel, Johann Wolfgang. Češi a Němci 1918-1938. Praha: Academia, 2006.

Brügel, Johann Wolfgang. Češi a Němci 1939-1946. Praha: Academia, 2008.

Richter, Karel. Češi a Němci v zrcadle dějin. Třebíč: Akcent, 1999.

Češi a Němci - ztracené dějiny? = Tschechen und Deutsche - verlorene Geschichte?. Praha: Pro nadaci Bernarda Bolzana vydalo nakl. Prago Media, 1995.

Zimmermann, Hans Dieter. Dějinné sousedství Čechů a Němců. Praha: Ústav T.G. Masaryka, 2012.

Hilf, Rudolf. Němci a Češi: sousedství ve střední Evropě, jeho význam a proměny: symbióza - katastrofa - nové cesty. Praha: Prago Media News, 1996.

Jech, Karel, ed. Němci a Maďaři v dekretech prezidenta republiky: studie a dokumenty 1940-1945. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2003.

Sládek, Milan. Němci v Čechách: německá menšina v českých zemích a Československu 1848-1946. Praha: Pragma, 2002.

Seibt, Ferdinand. Německo a Češi: dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy. Praha: Academia, 1996.

Beneš, Zdeněk et al. Rozumět dějinám: vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1848-1948. Praha: Gallery, 2002.

Dále také v německém jazyce:

Deutsch-tschechische Geschichte von "München" bis "Potsdam" - eine folgenschwere Zäsur: Sechs zeitgeschichtliche Berichte: Beiträge im Rahmen der Fachtagung des Institutum Bohemicum für die Zeit von Münchner Abkommen bis zumEnde des Protektorates am 25./26. November 1988 in Nürnberg. München: Institutum Bohemicum, 1989.

Gallio, Claudio, ed., Heidenreich, Bernd, ed. a Battěk, Rudolf. Deutsche und Tschechen: Nachbarn im Herzen Europas: Beiträge zu Kultur und Politik. Köln: Wissenschaft und Politik, 1995.

Loužil, Jaromír, Olbert, Franz, ed. a Prouza, Petr, ed. Deutsche und Tschechen neue Hoffnung? = Češi a Němci nová naděje?. Praha: Nadace Bernarda Bolzana, 1992.

Seibt, Ferdinand. Deutschland und die Tschechen: Geschichte einer Nachbarschaft in der Mitte Europas. München: Piper, 1993.

Nittner, Ernst, ed. Tausend Jahre deutsch-tschechische Nachbarschaft: Daten, Namen und Fakten zur politischen, gesellschaftlichen, kulturellen und kirchlichen Entwicklung in den böhmischen Ländern. München: Institutum Bohemicum, 1988.

Přínosný by Vám mohl být i časopis:

Česko-německé souvislosti. Ústí nad Labem: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, [2003]-2005. ISSN 1214-4622.

Všechny zmíněné publikace jsou součástí fondu mj. Národní knihovny ČR. Rádi bychom Vás ovšem upozornili, že naše služba není odborná, a tak nemůžeme zaručit relevantnost ani dobrou vědeckou úroveň nalezených publikací. Literaturu si můžete zkusit vyhledat i sám, a to pomocí elektronického katalogu NK, který je volně dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/cze/nkc. Stačí, když do vyhledávacího formuláře zadáte klíčová slova (např. „česko-německé vztahy“ „Češi a Němci“, „Německo zahraniční vztahy“ apod.). Dále doporučujeme se také podívat do databáze ANL – články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl). Princip vyhledávání je stejný jako v případě elektronického katalogu. Jednotlivá periodika si následně můžete objednat do studovny prostřednictvím elektronického katalogu Národní knihovny.