České kroniky

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit, jaké české nejstarší kroniky jsou důležité pro studium na Obchodní akademii co se týče referátu o srovnání těchto kronik.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ke studiu literatury na školách dostávají většinou studenti doporučenou literaturu k přečtení od svého vyučujícího. K základním textům patří Kronika česká od děkana svatovítské kapituly Kosmy a kronika tak řečeného Dalimila (Dalimilova kronika). O obou kronikách jsou zmínky v BAUER, Alois. Čeština na dlani. Přehled světové a české literatury / český jazyk. Olomouc: Rubico, 2000.

Kroniky vyšly v několika vydáních knižně, viz např. bibliografické záznamy z elektronického katalogu NK ČR na www.nkp.cz, báze NKC:

     Hlavni zahlavi       Kosmas, ca 1045-1125

                      Chronica Boemorum. Cesky

     Nazev                Kosmova kronika ceska / preklad Karel Hrdina a Marie Blahova

     Vydani               Vyd. v tomto prekladu 6., V nakl. Ceskoslovensky spisovatel 1.

     Nakl. udaje          V Praze : Ceskoslovensky spisovatel, 2012

     Popis (rozsah)       279 s., [24] s. obr. pril. : il. (nektere barev.), faksim. ; 27 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb002432190

     ISBN                 978-80-7459-110-5 (vaz.)

     Poznamka             Prelozeno z latiny

     Poznamka             Na pridestich geneal. tabulky Premyslovcu

     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstriky

     Predmet. heslo       Cesko -- dejiny -- do 1125

     Chronolog. udaj      do 1125

     Forma, zanr          kroniky

     Hlavni zahlavi       Kosmas, ca 1045-1125

                      Chronica Boemorum. Cesky

     Nazev                Kronika Cechu / Kosmas ; [prelozili Karel Hrdina, Marie Blahova, Magdalena Moravova ; poznamky Martin Wihoda a Magdalena Moravova]

     Vydani               Vyd. 8., (V teto uprave a v Argu 1.)

     Nakl. udaje          Praha : Argo, 2011

     Popis (rozsah)       285 s. : 1 mapa, genealogicke tabulky ; 21 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb002199944

     ISBN                 978-80-257-0465-3 (vaz.)

     Edice                Memoria medii aevi ; sv. 13

     Poznamka             Prelozeno z latiny

     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       Cesko -- dejiny -- do 1125

     Chronolog. udaj      do 1125

     Forma, zanr          kroniky

     Hlavni zahlavi       Kosmas, ca 1045-1125

     Nazev                Kosmova kronika ceska / [preklad Karel Hrdina a Marie Blahova ; uvod Dusan Trestik ; komentare Petr Kopal]

     Vydani               Vyd. 7., (V Pasece 1.)

     Nakl. udaje          Praha ; Litomysl : Paseka, 2005

     Popis (rozsah)       301 s. ; 21 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb001188686

     ISBN                 80-7185-515-4 (vaz.)

     Poznamka             Preklad z latiny

     Poznamka             Terminologicky slovnik

     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstriky

     Predmet. heslo       Cesko -- dejiny -- poc.-1125

     Chronolog. udaj      poc.-1125

     Forma, zanr          kroniky

     Hlavni zahlavi       Kralik, Oldrich, 1907-1975

     Nazev                Kosmova kronika a predchozi tradice / Oldrich Kralik

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Praha : Vysehrad, 1976 (Mir 6)

     Popis (rozsah)       269, [ii] s. ; 20 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb000136505

     ISBN                 (Vaz.)

     Resume               K problemum nejstarsich ceskych dejin pristupuje autor jako literarni historik a za nejdulezitejsi nastroj sve prace povazuje relativni chronologii literarnich pamatek. Proto pristupuje kriticky ke Kosmove kronice a s pomocistarsich hagiografickych del dokazuje, ze Kosmas casto tendencne menil a prevracel konkretni udaje.

     Predmet. heslo       Kosmas (asi 1045-1125 dejepisec ces.): kronika - kritiky

     Predmet. heslo       Cechy - dejiny - stol. 10.-12. - prameny - rozbory

     Nazev                Literatura pro 1. rocnik strednich skol : zkracena verze / [autorsky zpracovali Renata Blahova ... et al.]

     Vydani               Vyd. 1.

     Nakl. udaje          Brno : Didaktis, c2011

     Popis (rozsah)       2 sv. : il. (prevazne barev.), portrety, faksim. ; 30 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb002222131

     ISBN                 978-80-7358-181-7 (ucebnice : broz.)

     ISBN                 978-80-7358-182-4 (pracovni sesit : broz.)

     Dalsi puvodce        Blahova, Renata

     Poznamka             Soucasti ucebnicove sady je sada tri CD s audionahravkami ukazek literarnich del a DVD s vybranymi ukazkami z filmu

     Poznamka             Terminologicky slovnik

     Poznamka             Obsahuje bibliografii

     Obsahuje             ucebnice. 88 s. -- pracovni sesit 103 s.

     Predmet. heslo       literarni vychova

     Predmet. heslo       dejiny svetove literatury -- do 18. stol.

     Predmet. heslo       dejiny ceske literatury -- do 18. stol.

     Chronolog. udaj      do 18. stol.

     Forma, zanr          ucebnice strednich skol

     Forma, zanr          pracovni sesity

          Hlavni zahlavi       Cerny, Pavol, 1942-

     Nazev                Parizsky fragment kroniky tzv. Dalimila a jeho iluminatorska vyzdoba / Pavol Cerny

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Olomouc : Univerzita Palackeho v Olomouci, 2010

     Popis (rozsah)       191 s., [24] s. barev. obr. pril. : faksim. ; 24 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb002147648

     ISBN                 978-80-244-2424-8 (vaz.)

     Dalsi korporace      Univerzita Palackeho. Filozoficka fakulta

     Poznamka             Anglicke resume

     Poznamka             Nad nazvem: Univerzita Palackeho v Olomouci, Filozoficka fakulta

     Poznamka             Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy

     Predmet. heslo       Dalimilova kronika

     Predmet. heslo       kroniky -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       latinske rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       iluminovane rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       fragmenty rukopisu -- 14. stol.

     Predmet. heslo       iluminace rukopisu -- 14. stol.

     Predmet. heslo       rukopisne miniatury -- 14. stol.

     Predmet. heslo       ceska literatura -- 14. stol.

     Predmet. heslo       preklady do latiny -- 14. stol.

     Predmet. heslo       slechta -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       namety, temata a motivy -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       textova analyza

     Predmet. heslo       Cechy (Cesko) -- dejiny -- do 14. stol.

     Chronolog. udaj      do 14. stol.

     Chronolog. udaj      1314

     Forma, zanr          monografie

     Hlavni zahlavi       Martinkova, Vera, 1948-

     Nazev                Citanka 1 / Vera Martinkova a kol.

     Vydani               1. vyd. v nakl. Fraus, (Celkove 5.)

     Nakl. udaje          Plzen : Fraus, 2009

     Popis (rozsah)       439 s. : il., portrety, faksim. ; 21 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb001997480

     ISBN                 978-80-7238-907-0 (broz.)

     Edice                Edice ceskeho jazyka a literatury

     Varianta nazvu       Nazev na rubu tit. s.: Citanka 1 pro 1. rocnik strednich skol

     Poznamka             Obsahuje bibliografii

     Predmet. heslo       literarni vychova

     Predmet. heslo       ceska literatura -- do 1918

     Predmet. heslo       svetova literatura -- do 1918

     Chronolog. udaj      do 1918

     Forma, zanr          ucebnice strednich skol

     Forma, zanr          citanky

     Nazev                Ceska literatura od pocatku k dnesku / Jan Lehar ... [et al.]

     Vydani               2., dopl. vyd. [i.e. 3. vyd.]

     Nakl. udaje          Praha : NLN, Nakladatelstvi Lidove noviny, 2008

     Popis (rozsah)       1082 s. : il., portrety, faksim. ; 21 cm

     Cislo nar.bibl.      cnb001816707

     ISBN                 978-80-7106-963-8 (vaz.) : Kc 549,00

     Edice                Ceska historie ; sv. 4

     Dalsi puvodce        Lehar, Jan, 1949-2004

     Poznamka             Obsahuje bibliografie, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       dejiny ceske literatury

     Forma, zanr          prehledy

     Forma, zanr          ucebnice strednich skol

     Forma, zanr          ucebnice vysokych skol

     Hlavni zahlavi       Hrabova, Libuse, 1928-

     Nazev                Dalimilova kronika : parizsky zlomek latinskeho prekladu v Olomouci / [text Libuse Hrabova, Antonin Kalous]

     Nakl. udaje          Olomouc : Nadacni ustav regionalni spoluprace, 2006

     Popis (rozsah)       [21] s. : barev. faksim. ; 24 cm

     Odkazy               http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:ca9b2070-6178-11e2-bc24-005056827e51 - Digitalizovany dokument

     Cislo nar.bibl.      cnb001692616

     ISBN                 (Broz.)

     Dalsi puvodce        Dalimil, zemr. ca 1347

     Dalsi puvodce        Kalous, Antonin, 1977-

     Poznamka             Na faksim. latinsky text

     Predmet. heslo       Dalimilova kronika

     Predmet. heslo       kroniky -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       latinske rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       iluminovane rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       fragmenty rukopisu -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       ceska literatura -- 14. stol.

     Predmet. heslo       preklady do latiny -- 14. stol.

     Predmet. heslo       slechta -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       Cechy (Cesko) -- dejiny -- poc.-14. stol.

       Hlavni zahlavi       Jezkova, Alena, 1966-

     Nazev                Pribehy z Dalimila : parizsky zlomek latinskeho prekladu / [text Alena Jezkova, Zdenek Uhlir]

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Praha : Gloriet ve spolupraci s Narodni knihovnou Ceske republiky, 2006

     Popis (rozsah)       36 s. : barev. il. ; 30 cm

     Odkazy               http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:64f99d70-2337-11e2-8579-005056827e52 - Digitalizovany dokument

     Cislo nar.bibl.      cnb001647574

     ISBN                 80-86644-71-5 (Gloriet : broz.)

     ISBN                 80-7050-486-2 (Narodni knihovna CR : broz.)

     Dalsi puvodce        Uhlir, Zdenek, 1956-

     Dalsi puvodce        Dalimil, zemr. ca 1347

     Dalsi korporace      Narodni knihovna Ceske republiky

     Poznamka             Puvodni cesky text, pozdeji prelozeny do latiny

     Poznamka             Obsahuje uryvky z Kroniky tak receneho Dalimila, jejiz text ze staroceskeho originalu prelozila Marie Krcmova a prebasnila Hana Vrbova

     Poznamka             Nazev z obalky

     Predmet. heslo       Dalimil, zemr. ca 1347

     Predmet. heslo       Dalimilova kronika

     Predmet. heslo       kroniky -- Cesko -- 14. stol.

     Predmet. heslo       latinske rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       iluminovane rukopisy -- Italie -- 14. stol.

     Predmet. heslo       fragmenty rukopisu -- 14. stol. -- Cesko

     Predmet. heslo       ceska literatura -- 14. stol.

     Predmet. heslo       preklady do latiny

     Predmet. heslo       slechta -- Cesko -- poc.-14. stol.

     Predmet. heslo       Cechy (Cesko) -- dejiny -- poc.-14. stol.

     Chronolog. udaj      14. stol.

     Chronolog. udaj      poc.-14. stol.

     Forma, zanr          kroniky

     Forma, zanr          faksimile

     Forma, zanr          vynatky

     Forma, zanr          komentare