Česká státní vlajka

Text dotazu

Ráda bych věděla jaký význam mají barvy na naší české státní vlajce.

Odpověď

Dobrý den, historie československé a později české vlajky je stručně taková:
od 15. st. jsou známé české červené prapory s bílým lvem, od 19. století byla tendence vlajky zjednodušovat, častější byly tzv. zemské barvy, tj. červená a bílá. Původní českosl. vlajka byla bíločervená bikolóra. Poprvé byla oficiálně vyvěšena 18. 10. 1918 ve Washingtonu, na domě, kde tehdy žil T. G. Masaryk. Vlajka s modrým klínem vznikla kvůli odlišení od velmi podobných vlajek okolních států (Polska a Rakouska), byla vybrána z řady návrhů a schválena 30. 3. 1920. (podle knihy:
BROŽEK, Aleš: Lexikon vlajek a znaků zemí světa, Praha 1998.)
Podrobněji o historii české vlajky a dalších českých a českoslovensckých symbolů najdete v knihách:
Zb. Svoboda, Československá státní a vojenská symbolika, Praha 1991, Zb. Svoboda, Česká státní a vojenská symbolika, Praha 1996.
Většina badatelů se shodla na tom, že autorem vlajky byl Jaroslav Kursa. Jak uvedl Aleš Brožek, který se věnuje historii české vlajky, Kursa byl členem kolektivu znakové komise. Byl nejvíce výtvarně nadaný a patrně to byl on, kdo přišel s nápadem modrého klínu.
Právě tyto barvy měl také první prapor našich legií v Rusku z lícové strany (v jeho středu se ještě nacházela svatováclavská koruna). Rub byl tvořen bílomodročervenou (ruské barvy, chápány však také jako všeslovanské) trikolórou.
V roce 1918 se ve stále větší míře začali zapojovat do odboje američtí Slováci. Ti s sebou přinesli jako svůj symbol modrou barvu, která se proto začala častěji objevovat i na praporech čs. oddílů. Původní zelená barva trojvrší slovenského znaku byla proto také nahrazena barvou modrou.
Když bylo rozhodnuto o barvách, bylo nutné ještě vyřešit problém jejich seskupení.
Uspořádání do pruhů ať už svislých nebo horizontálních nebylo vhodné kvůli možnosti záměny s podobnými vlajkami, kterých již existovala celá řada.
Nakonec tedy zůstalo poslední východisko - modrá barva měla být na vlajku umístěna v podobě některé heraldické figury. Volba padla na klín, jenž měl jednak symbolizovat slovenské hory a zároveň šlo o jednu z nejstarších českých heraldických figur.
Poslanci Národního shromáždění Republiky československé 30. března 1920 v 18:45 schválili zákon č. 252, který upravoval podobu státních symbolů včetně státní vlajky. Tu tak od tohoto okamžiku tvořil bílý a červený pruh, mezi něž byl vsunut modrý klín, sahající do poloviny délky vlajky.
V této podobě vlajka zůstala až do obsazení Československa německými vojsky v březnu 1939.
Během války vlajka s klínem nezmizela. Stále ji totiž používala československá zahraniční vláda ve Velké Británii i československé zahraniční jednotky.
V květnu 1945 se stala symbolem odporu na místech povstání českého lidu po celém osvobozeném území naší vlasti.
Podoba české státní vlajky se pak nezměnila ani v následujících desetiletích a zůstala České republice i po rozdělení Československa.