Česká národní bibliografie

Text dotazu

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o informacie
o vasej narodnej bibliografii v sucasnosti. Viete mi doporucit nejaku
literaturu alebo linky k tejto teme? Potrebovala by som informacie o tom,
ake produkty narodnej bibliografie mate - tlacene bibliografie, diskety,
CD-ROM, Online bibliografia. Ci este vydavate CD ROM a odkedy mate online
CNB dostupnu pre vsetkych poutzivatelov. Ake pripadne projekty v tejto
oblasti realizujete. Zaujimaju ma predovsetkym roky 2000-2010.
Dakujem vopred za Vas cas a Vasu pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
česká souběžná národní bibliografie vznikla v první čtvrtině 20. stol., u jejího zrodu stál bibliograf a knihovník Ladislav Jan Živný (1872-1949).
Začaly vycházet tištěné výstupy české SNB. Automatizace systému české SNB začala v 80. letech 20. stol. Od 90. let je zpřístupněna SNB online. Po roce 2000 bylo definitivně zastaveno vydávání měsíčních sešitů pro české knihy, sešity článkové bibliografie přestaly vycházet již v roce 1992. Plně je nahradilo zpřístupňování přes CD-ROM a hlavně vyhledávání online přes internet.

Záznamy české národní bibliografie (ČNB) na CD-ROM a DVD-ROM:
V roce 1994 ve spolupráci s firmou Albertina icome bylo vydáno první CD-ROM s názvem Česká národní bibliografie:

CD-ROM 1: zahrnuje knižní publikace do roku 1982 CD-ROM 2: články v českých novinách, časopisech a sbornících publikované do roku 1998 CD-ROM 3: zahrnuje knižní publikace od roku 1983 a články publikované od roku 1999-

Od roku 2004 vychází DVD-ROM:
1. České knihy - zahrnuje záznamy nových přírůstků (povinné výtisky
nové produkce), tak záznamy pořízené v procesu retrokonverze (od počátku 20.
stol.)
2. Články v českých novinách, časopisech a sbornících - zahrnuje
retrospektivu od roku 1989
3. Disertace a autoreferáty - obsahuje záznamy o doktorských
disertačních, kandidátských a habilitačních pracích a autoreferátech za roky
4. Periodika vydávaná na území ČR - obsahuje retrospektivu od listopadu
1989-
5. Speciální dokumenty - zahrnuje záznamy grafických dokumentů,
zvukových záznamů, hudebnin a kartografických dokumentů
6. Národní autority - obsahuje záznamy národních autorit

Online zpřístupňování záznamů ČNB přes WWW:
Záznamy ČNB jsou volně dostupné v samostatné databázi NK Česká národní
bibliografie:
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=cnb.

Zde najdete o ČNB více:
* http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=cnb_text.htm
* http://www.nkp.cz/pages/fond_NovCNB_Kontakty.htm