Česká nakladatelství

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné v nějaké publikaci zjistit historii českých nakladatelství v období od roku 1848 až do zestátnění po roce 1948. Zajímaly by mne především osudy malých nakladatelství, popřípadě rodinných podniků. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v tištěné podobě můžete dohledat knihy věnované historii velkých českých nakladatelů. Například:

* ŠVEHLA, Jaroslav. Jan Otto : kus historie české knihy. 1.vyd. Jinočany : H+ H, 2002.

* ŽIŽKA, Leoš Karel. E. Weinfurter : Osobnost a dílo 1870-1940. Praha :Gremium knihkup. a nakl. se Svazem č. knihkup. a nakl., 194.

* HORÁK, Jiří. Jan Laichter : Život a dílo, vzpomínky a úvahy. Praha : Svaz knihkupců a nakladatelů, 1935.

* Jos. R. Vilímek : osobnost i závod : Úvahy a vzpomínky : [Sborník k osmdesátému výročí založení nakladatelství a pětasedmdesátinám jeho šéfa]. Praha : Svaz knihkupců a nakladatelů Československé republiky, 1937.

aj.

Pokud jde ovšem o menší a malá nakladatelství, množství informací v tištěných pramenech není příliš značné.

Některé základní informace by Vám mohly poskytnout následující publikace:

* ZACH, Aleš. Stopami pražských nakladatelských domů : procházka mizející pamětí českých kulturních dějin. 1. vyd. Praha : Thyrsus, 1996.

* ŽIŽKA, Leoš Karel. Paměti a osudy : knihkupecké vzpomínky na léta 1871-1884. 1. vyd. Praha : Jan Kanzelsberger, 1999.

* CHYBA, Karel. Slovník knihtiskařů v Československu od nejstarších dob do roku 1860. [Praha] : Památník národního písemnictví, 1966.

* HOVORKA, Josef Miroslav. Dějiny gremia knihkupcův a nakladatelů pražských : Na základě archivních pramenů gremiálních. Praha : Gremium knihk. a nakl., 1921.

* Index členů [Svazu českých knihkupců a nakladatelů, Praha ...] . I. vyd. Praha : Svaz českých knihkupců a nakladatelů (1943 (roč.47) - 1948 (roč.53)(viz. Online katalog NK ČR)

* Adresář českých knihkupců a nakladatelů, dále českých knihtiskáren, knihařů a papírníků. Ročník 2. V Třebíči na Moravě : Jindřich Lorenz, 1900.

* Lorenzův adresář českých knihkupců, nakladatelů a příbuzných oborů. Roč. III-XIII . Třebíč : Lorenz, 1902-1931 (Dostupný v Referenčním centru NK ČR - za pultem)

* NOSOVSKÝ, Karel. Knihopisná nauka a vývoj knihkupectví československého. Praha : [nákl.vl.], 1927.

* Čeští knihkupci, nakladatelé a hudebnináři 1945. Pracovní výbor českých knihkupců a nakladatelů k první osvobozené valné hromadě Svazu českých knih kupců a nakladatelů v Praze. V Praze : [Svaz knihkupců a nakladatelů], 1945.

* Kniha a národ 1939-1945 : rekonstrukce nevydaného pamětního sborníku Svazu českých knihkupců a nakladatelů z roku 1947. 1.vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004.

* Kniha a národ : 1879-1939. V Praze : Svaz českých knihkupců a nakladatelů, 1939.

Dále vycházely časopisy pro knihkupce a nakladatele:

* Knihkupec a nakladatel : Orgán Spolku knihkupců a nakladatelů ČSR v Praze, Praha : Čsl. grafická unie, 1939-1948.

* Československý knihkupec : orgán Spolku knihkupců a nakladatelů Československé republiky v Praze, Gremia knihkupců a nakladatelů v Praze a Východočeského gremia knihkupců v Hradci Králové. Praha : Čsl. grafická unie, 1924-1938.

* Oznamovatel : orgán spolku českých knihkupců a nakladatelů. Praha : Spolek českých knihkupců a nakladatelů, 1882-1890.

* Knihkupecký oznamovatel. Praha : Čsl. grafická unie, 1900-1924.

Knihkupci a nakladatelé se v dané době organizovali v grémiích knihkupců a Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Svaz českých knihkupců a nakladatelů funguje až do dnešních dnů: http://www.sckn.cz/ .

Pokud se budete chtít věnovat některému menšímu nakladatelství, nevyhnete se anejspíše archivním materiálům, pokud se zachovaly. Evidencí všech archivních fondů a sbírek uložených v archivech České republiky naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx .

Dokumenty mohou být uloženy například v Památníku národního písemnictví: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/ či Národním archivu: http://www.nacr.cz/ apod.

Pokud byl daný nakladatel členem Svazu knihkupců a nakladatelů, můžete se obrátit na pracovníky svazu: skcn@skcn.cz.

Další publikace k tématu můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc , České národní bibliografii:

http://sigma.nkp.cz/cze/cnb, Databáze knihovnické literatury:

http://sigma.nkp.cz/cze/kkl popřípadě Jednotné informační bráně:

http://www.jib.cz .