Česká literatura a ekologie

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda máte doporučení na současné české autory a jejich díla, v nichž je tematizovaná ekologie, případně je v dílech vidět snaha o upozorňování na nějaký ekologický problém, atd., zkrátka na díla, kde se nějakým způsobem téma ekologie objevuje. Existují u nás vůbec takto "zapálení" autoři?

Děkuji mnohokrát a přeji krásný začátek nového týdne :)

Odpověď

Dobrý den,

Samozřejmě i v českém kontextu se objevují beletristická díla, která se zabývají ekologickými tématy. Pokud jde o prózu, nelze nezmínit Vladimíra Párala a jeho román Válka s mnohozvířetem (1983). Podobně bychom téma znečištěného ovzduší mohli hledat i u dalších autorů, kteří (podobně jako Páral) pocházejí z lokalit zasažených těžkým průmyslem (Litvínovsko, Ostravsko) - zmiňme např. litvínovského rodáka Jiřího Švejdu. Život ve zkaženém ovzduší a prostředí věčně kouřících komínů se objevuje zejména v románech odehrávajících se v 50. letech (tj. buď napsaných přímo v této době, anebo později), a také v dílech vydávaných od počátku 80. let 20. století. Zdevastované prostředí tu ovšem vystupuje spíše jako skličující kulisa, podtrhující stísněnost a existenciální úzkost tehdejšího - nejen totalitou - zdeformovaného života. Přesto ozvuk tohoto ekologického tématu naleznete téměř u každého autora, který v té době v těchto exponovaných lokalitách žil.
      Podobně nevlídnost života pod komíny továren zmiňují autoři slezští jako Arnošt Chamrád, Ignát Hořica, a do jisté míry i Petr Bezruč. K poezii lze ještě doplnit, že v novodobé literatuře se vyvinul dokonce svébytný žánr, v anglofonním prostředí známý jako Eco(logical) Poetry, který se zabývá přímo ekologií a ekologickými hrozbami. Pro ilustraci můžete navštívit následující stránku: http://www.eco-poetry.org/ V seznamu autorů naleznete i některá jména velkého formátu (Ginsberg,  Whitman, P. Neruda). V českém prostředí ovšem, zdá se, tento žánr není příliš rozvinutý, doporučuji ale polskou autorku Julii Fiedorczuk.