Česká Kanada

Text dotazu

Kdo je autorem označení Česká Kanada (území mezi
jindřichovým Hradcem, Novou Bystřicí a Dčicemi), kdy nebo jak vzniklo?
Domělé autorství Karla Čapka se mi nepodařilo ověřit. Snad souvisí s
rozvojem trampingu v meziválečném období.

Odpověď

Dobrý den,

název Česká Kanada pochází od redaktora Národních listů J.A. Trpáka.
Procestoval totiž Ameriku a poznal krásy americké Kanady. Usoudil, že je v lesčems podobná s naším krajem a tak jej poctil čestným názvem. Chtěl tím naznačit zároveň podivnou vlastnost našich lidí, že scestují cizí kraje, ale pro krásy vlastní země nemají pochopení. Název Česká Kanada se rychle vžil, čemuž nasvědčuje, že na Třeboňsku a Chlumu použili tohoto názvu na svých letácích. Českou Kanadou míněn je ale jen kraj s údolními rybníky tak typickými pro Jindřichohradecko. "Považovali jsme za svou povinnost konstatovati autorství tohoto krásného označení."
Čerpáno z: Zájmy Českomoravské Vysočiny, Roč.2, čís.12,datum vydání 24.3.1932, s.2.

V dopise od vedoucího redaktora Večerních Národních Listů panu starostovi Jindřichova Hradce čteme: "Velevážený pane starosto,...plním slib, který jsem Vám dal minulého roku, pane starosto, a jsem též rád, že heslo, které jsem pro náš kraj razil - "Česká Kanada" - nalézá uplatnění..."

Čerpáno z: Ohlas od Nežárky, Roč.59, čís.26, datum vydání 29.6.1929, s.4.

Další zajímavý odkaz na internetových stránkách:
http://www.rudolec.cz/kanad-cz.html

O domnělém autorství, jak se zmiňujete v zadání dotazu, s Karlem Čapkem jsme nikde žádné náznaky nenašli. Nenašli jsme ani  spojitosti s trampingem.