červi

Text dotazu

zdravím,
v první řadě asi vysvětlím, proč se ptám na takovou "blbost"... mám malý bazén zabudovaný v zemi a se střechou, aby mě neobtěžoval hmyz a kdyby se tam už náhodou nějaký dostal, tak na stropě mám přidělanou mucholapku, no a stal se mi takový špatný horor - přímo před mýma očima z mouchy přilepené na mucholapce vylezli miniaturní bílí červi a po chvíli spadli do vody!
No a můj první dotaz je následovný: pokud by neštasnou náhodou nějaký z nich skončil v uchu nebo nose při potápění dříve než se utopí, tak jelikož by nikde neměli žádné hnijící maso ani nic, mohli by mě začít požírat anebo ještě hůř, pokud bych to přímo vdechl, mohli by mi žít v plicích, jelikož tam je měkká tkán a dostatek vzduchu?
případně za jak dlouho ty mikro-nestvůry zabije chlorovaná voda?

Odpověď

Dobrý den,

naše tělo se může stát hostitelem pro řadu parazitů, mikrobů a plísní. Červů much se však nemusíte příliš bát. Živí se pouze rozkládajícími se organickými látkami (tedy rozkládající se mrvou, potravinami, popřípadě odumřelou tkání živočichů). V medicíně se v některých případech využívá této jejich schopnosti a sterilní larvy much jsou nasazovány k čištění hnisavých ran. I v tomto případě se ovšem živí pouze odumřelou tkání.

Použité zdroje

• BRANDT, Ingrid von. Hmyz. První české vydání. Praha: Svojtka & Co., 2016. 256 stran. Průvodce přírodou. ISBN 978-80-256-1725-0.

http://www.ceskatelevize.cz/[…]/