Černý Petříček

Text dotazu

autoři,kteří psali o Karolině Světlé její
tvorbě,zejména o Č.Petříčkovi

Odpověď

Dobrý den,

o Karolíně Světlé bylo napsáno mnoho článků i kapitol v knihách. Z Vašeho zadání dotazu to vypadá, že hledáte informace ke školní práci a součástí takové práce by měla být rešerše, seznam literatury k danému tématu.

Chcete-li rozebrat povídku Černý Petříček, doporučujeme pročíst mimo jiné několik vydání tohoto díla, resp. předmluvy a doslovy k těmto vydáním.

Většinou tam najdete cenné poznámky, které Vás inspirují v dalším rozboru díla.

Obsáhlá bibliografie k dílu Karoliny Světlé je v Lexikonu české literatury.

Osobnosti, díla, instituce. 4, S - Ž. Sv. I, S-T. Praha: Academia, 2008. 1084 s. ISBN 978-80-200-1572-3.

Z článků o Karolině Světlé uvádíme např.:

KREJČÍ, Karel. Karolína Světlá. In: Literární noviny, Roč.4/1955, č.9. s.6. nebo OTRUBA. Mojmír. Ve směru od reality do literatury. In: Česká literatura, Roč.41,č.3 (1993) s. 244-272. Obsahuje obsáhlou bibliografii použité literatury.

V Národní knihovně ČR na www.nkp.cz v Národní digitální knihovně, systém Kramerius, jsou v digitální podobě dvě díla o Karolině Světlé:

ČECH, Leander. Karolina Světlá: kritická studie. Brno: Nákladem Hlídky literární, 1891.

NOVÁKOVÁ, Teréza. Karolina Světlá, její život a její spisy. Praha: Nákladem Spolku pro vydávání laciných knih českých, 1890.

Z množství knih, které o K.Světlé vyšly, uvádíme např.:

JANÁČEK, Jiří. Děvět fejetonů o Karolíně Světlé. (K stému výročí smrti 7.září 1899). Liberec: Česká beseda, 1999.

Bouřky. Příběh Karoliny Světlé. Korespondence Karoliny Světlé z roku 1862. Praha: Paseka, 2007.

Polemika s dobou. Karolina Světlá ve vzpomínkách a korespondenci současníků.. Praha: Odeon, 1969.

ŠPIČÁK, Josef. Karolina Světlá. Praha: Svobodné slovo, 1962.

SVĚTLÁ, Karolína. Černý Petříček. Praha: Československý spisovatel, 1973. Medailonek o autorce napsal Mojmír Otruba.