Cenzura periodického tisku v letech 1918-1948

Text dotazu

Dobrý den, hledám nějakou odbornou literaturu, která se zabývá cenzurou periodického tisku v letech 1918-1948 (může se samozřejmě jednat o několik titulů, které se každý zabývají určitou částí vymezeného časového období - např. cenzurou v době první republiky). Potřebuji se obeznámit o tom, které informace byly cenzurovány, jak konkrétně vypadaly cenzurované stránky v tisku, která instituce cenzuru prováděla a jak, který tisk byl nejvíce cenzurou postižen a proč, apod. Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

vydávání tisku bylo v době první republiky upraveno rakouským tiskovým zákonem 6/1863 ř.z. (platil až do roku 1950) a tzv. malým tiskovým zákonem z července 1933 (č. 125/1933 Sb.). Tyto zákony upravovaly i cenzuru tisku - státní orgány měly právo zadržet tiskoviny ještě před vydáním a povolit jejich vydání až po změně nebo vypuštění textu. Vydavatelé museli předkládat okresním úřadům nebo policejním ředitelstvím povinné výtisky. Pravidla cenzury pro případ branné pohotovosti státu dále upřesňoval zákon o mimořádných opatřeních v době obrany státu č. 131/1936 Sb. - po vyhlášení mobilizace 23. září 1938 byla na jeho základě 26. září 1938 zřízena Ústřední cenzurní komise. (zákon 131/1936 Sb. pak formálně pro zdůvodnění předběžné cenzury využili i nacisté za protektorátu - 20. června 1939 byla nařízením protektora Neuratha prodloužena jeho platnost).

Jistá forma cenzury tisku tak existovala i za první republiky (konfiskace tisku, bílé odstavce v novinách - hlavně v komunistickém tisku, zejména po přijetí zákona na ochranu republiky v březnu 1923). Tisková cenzura zesílila po Mnichovu za tzv. druhé republiky. V souvislosti se zastavením činnosti KSČ (rozhodnutím Syrového vlády 20. 10. 1938, definitivní rozpuštění KSČ nařízením Beranovy vlády 27. 12. 1938) bylo 20. 10. 1938 zastaveno i vydávání veškerého komunistického tisku (Rudé právo, Haló noviny). Rudé právo pak vycházelo dál jako ilegální časopis během celé války. V lednu 1939 bylo zastaveno vydávání řady dalších tiskovin (např. Učitelské noviny, Národní osvobození apod.).

                                                                              Další informace naleznete na : http://cs.wikipedia.org/wiki/Cenzura

V bázi NKC, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze,  jsme nalezli tři (resp. dva) záznamy o knihách týkající se Vašeho tématu :

[Č.záznamu: 001645943]

Rakouský Zákon o tisku a zákon o řízení trestním u věcech tiskových doplněné změnami některých vyměření těchto zákonů ze dne 15. října 1868 ; Zákon o doplnění zákona trestního obecného i vojenského daný dne 17. prosince 1862 ; Zákon o zamezení a udušení pádu dobytka daný dne 29. června 1868 ; Nařízení v příčině ve skutek uvedení zákona o zamezení a udušení pádu dobytka vydané dne 7. srpna 1868 ; dále 27 zákonů, nařízení a vynešení zákonníkem říšským v době od 14. srpna až do 29. prosince 1868 vyhlášených. -- V Praze : Tisk a sklad Jindř. Mercy-ho, 1869. -- 179 s. ; 17 cm

[Č.záznamu: 002192162]

Dějiny českých médií : od počátku do současnosti / Petr Bednařík, Jan Jirák, Barbara Köpplová. -- Vyd. 1.. -- Praha : Grada, 2011. -- 439 s. : il., portréty, faksim. ; 24 cm, Obsahuje bibliografii a rejstříky

[Č.záznamu: 002106084]

Dějiny českých médií 20. století / Jakub Končelík, Pavel Večeřa, Petr Orság. -- Vyd. 1.. -- Praha : Portál, 2010. -- 310 s., xxxii s. obr. příl. : faksim. ; 20 cm, Obsahuje bibliografii a rejstříky

Doporučené odkazy :

http://www.fronta.cz/dotaz/cesky-tisk-v-protektoratu

http://www.lexiko.ujc.cas.cz/index.php?page=3#psjc

http://www.e-polis.cz/nezarazene-clanky/95-cenzura-v-ceskem-tisku-od-habsburku-do-roku-1939.html

http://www.folktime.cz/nazory/o-cenzure.html

další doporučená literatura :

František Frenzel: Seznam knih a písní zakázaných v Československu : [od roku 1918 do konce roku 1936]. Hora Svaté Kateřiny : nákladem vlastním, 1937-1938.

Pro více literatury byste se ještě mohla obrátit na knihovnu Akademie věd ČR, http://www.lib.cas.cz/cs.