Cena za opis textu

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se v současné době při sjednávání dohody o zhotovení opisu - přepisu textu strojem (na počítači) lze opřít o nějaký ceník či normu. Zkrátka, zda existuje nějaká norma či ceník, kde stojí \"cena za jednu stranu přepsané normostránky je ta a ta\", nebo zda stanovení ceny závisí jen na konkrétní dohodě se zhotovitelem kopie.

Odpověď

Dobrý den,

podle našich informací závazné normy na přepis textu neexistují - což je při současném stavu věcí pochopitelné. Jsou však do jisté míry ustálené sazby, na jejichž základě se potom konkrétní dohoda odvíjí.
V relevantní publikaci uvádí Vladimír Pistorius tyto sazby:

přepis 10-15 Kč/ str.
přepis obtížný 20 Kč/ str.
(rozumí se normostrana)

Ceny odpovídají poměrům na začátku r. 2002, a dnes mohou být i značně vyšší.
Při nahlížení do ceníků na internetu jsme zjistili sazby kolem 40-50 Kč za český text.

Pokud se potřebujete v tomto ohledu informovat, doporučujeme kontaktovat Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo věc konzultovat s někým, kdo podobné služby využívá (nakladatel apod.).

Bohužel více vám neporadíme, protože jde o praktickou otázku, s níž nemáme zkušenosti.