cekhaus

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal:
Co je to "cekhaus"??? vím jen, že je to nějaká budova.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Cekhaus (Cekhauz) je historická budova v centru Bialystoku v Polsku, náměstí Kosciuszka 4. Dnes je tam státní archiv (od roku 1960 Národní archiv). Jedná se o barokně - klasicistní budovu ve tvaru zámku z let 1795-1807; prvním majitelem byl hejtman Jan Klemens Branicki. Původně se mělo jednat o budovu zbrojnice, ale nakonec sloužila jako sklad požární techniky. Za války v roce 1944  byla budova zničena a přestavěna v letech 1953 - 1956 podle návrhu Zenona Filipczuka.

V meziválečném období byly v budově obchody a kavárny. V roce  1919 město pronajalo budovu křesťanské asociace kooperativního "sjednocení". Rusové v roce 1939 plánovali přestavbu bývalé zbrojnice na kavárnu, která byla uskutečněna až německými okupanty v roce 1941 a jmenovala se kavárna "Deutsches Hauskaffe".

Doporučujeme v případě většího zájmu o tuto budovu např. knihu MONKIEWICZ, Waldemar. Białyskok i okolice : Przewodnik. Warszawa : Sport i Turystyka, 1979. Signatura NK ČR  H 072294.