Počet částic ve vesmíru

Text dotazu

Kolik je odhadem ve vesmíru částic?

Odpověď

Dobrý den,
Problém je, že nevíme, jak velký vesmír opravdu je - pravděpodobně
nekonečný ? Takže pak je i odpověď nekonečno.
Spíše by mělo smysl se ptát: Kolik částic je ve viditelném vesmíru?
Většina vesmíru je "prázdný prostor", který je ve skutečnosti plný fotonů
a neutrin. Odhadem je tak 100 fotonů a 400 neutrin na krychlový centimetr,
Pokud jde o protony, tam je je počet výrazně nižší, cca 1 proton na 1 metr
krychlový.

Náš pozorovatelný vesmír je velký přibližně 95 miliard světelných let.
Pomocí rovnice pro objem koule to převedeme do kubických centimetrů, a
získáme zhruba 5x10^86 cm3.
A pokud vezmeme, že v každém kubickém centimetru bude tak 500
částic, tak to vynásobíme a máme:
2,5 x 10^89 částic ve viditelném vesmíru (tedy číslo nepředstavitelně
veliké)
Je to ale jen odhad, velkou část vesmíru tvoří tzv. temná hmota (značně
neprozkoumaná), takže čísla je třeba brát se značnou rezervou.

Jinak přehled druhů a dělení částic můžete najít např. na
http://cs.wikipedia.org/wiki/Částice