časopisy

Text dotazu

Prosím o sdělení, zda zde v Praze jsou k dispozici
časopisy :
Moravský jih
Selské listy
Moravský hospodář
vše z období do roku 1939
Předem děkuji za zprávu

Odpověď

Dobrý den,

nejjednodušším způsobem pro ověření dostupnosti periodik vydaných na našem území do roku 1945 je využití souborné databáze periodik - báze PER, kterou na svých stránkách zpřístupňuje Moravská zemská knihovna, kde jsou ve většině případů uvedeny i signatury a dostupné roky; nejsou zde sice všechny knihovny, ale velké knihovny s právem povinného výtisku (ať v minulosti nebo nyní) ano, z Prahy se jedná především o Knihovnu Národního muzea a Národní knihovnu ČR.

Je však třeba zdůraznit, že báze nerozepisuje všechny ročníky podrobně, tedy nemusí být v konkrétní knihovně kompletní (ale mohou).

Podle této báze PER

Moravský jih - NK ČR - sg. 54 A 1055, roky 1920-1938 (ověřeno v naskenovaném Generálním katalogu I v systému Katif http://katif.nkp.cz)

- podle báze PER vlastní i Knihovna Národního muzea - sg. Z 123 B 20

Selské listy - NK ČR - sg. 54 A 1018 roky 1919-1935, sg. IV A 449 roky

1936-1941 - toto je sg. Národního konzervačního fondu (ověřeno v naskenovaném Generálním katalogu I)

- podle báze PER vlastní i Knihovna Národního muzea - sg. Skř XVI 84 A 19 (roky neuvedeny, periodikum vycházelo podle této báze 1922-1941)

Mladý hospodář - NK ČR podle báze PER nemá, ověřeno v naskenovaném Generálním katalogu I.

- podle našeho generálního katalogu máme za roky 1940-42 titul Moravský

hospodář: Orgán moravského zemědělství: Věstník České zemědělské rady v Brně

- sg. 54 C 2953

- podle báze PER vlastní Knihovna Národního muzea - sg. Z 47 D 10 (roky neuvedeny)

Báze PER http://www.mzk.cz/databaze/vol_baze.php#per uvádí u výše uvedených titulů i další knihovny.

Dalším možným zdrojem pro ověření dostupnosti jsou další souborné katalogy, doporučujeme především bázi SKCP (Souborný katalog ČR - báze periodik), zde ovšem dokumenty vydané před rokem 1945 nejsou ještě kompletně doplněny.

Dále případně doporučujeme obrátit se na Zemědělskou a potravinářskou knihovnu (součást UZEI)v Praze, která jako oborová knihovna by mohla tato periodika vlastnit také - http://www.nzpk.cz/