Časopis Národní divadlo

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o pomoc při hledání informací o časopisu Národní divadlo. Vím, že vychází i v dnešní době, ale potřebuji spíše informace o jeho historii (od kdy vychází, kdo ho vedl, jaké druhy článků v něm byly). Jde mi hlavně o období let 1910 - 1945.

Odpověď

Dobrý den,

časopis Národní divadlo vycházel od r. 1923, nejdřív pod názvem Národní a Stavovské divadlo poté v letech 1930-1974 jako Národní divadlo, následně v letech 1978-1996 pod názvem Národní divadlo informuje. Od r. 1996 vychází časopis opět pod názvem Národní divadlo. V letech 1974-1978 pravděpodobně (dle informací obsažených v nám dostupných databázích) časopis nebyl vydáván. V letech 1923-1932 bylo toto periodikum týdeníkem, v letech 1932-1974 vycházelo dvakrát měsíčně.

Seznam některých redaktorů a přispěvatelů v prvním dvacetiletí existence časopisu najdete Přehledu hlavních literárních časopisů 1897-1945, který zpřístupňuje Ústav české literatury Akademie věd na adrese http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/dejiny/hcl/dcl4/PC.pdf.

V časopise se objevovaly především teoretické články, úvahy a fejetony týkající se klasické a současné dramatiky a divadelní tvorby. Byly doplněny informacemi o činnosti Národního divadla a divadelním i okolodivadelním dění v Československu a v zahraničí (v době protektorátu byla reflexe zahraniční divadelní scény omezena). Pokud se jedná o fungování periodika za protektorátu, mohl by pro Vás být zajímavý i text Josefa Hermana Články z povinnosti: http://host.divadlo.cz/noviny/clanek.asp?id=20504.

Zdroje:

Online katalog Národní knihovny – http://aleph.nkp.cz/cze/nkc