časopis Královéhradecko

Text dotazu

Dobrý den, sháním - vlastivědný sborník pro školu a
dům Královéhradecko, roč.XVI., 1939, číslo 5, díl II. - je to díl věnovaný
Františku Jirsákovi, je uváděn i název dílu Jirsákovy hračky. V knihovnách v
Hradci Králové tento díl chybí.

Odpověď

Dobrý den,

časopis Královéhradecko je ve fondu NK ČR dostupný, a to ve dvou exemplářích. Exemplář, který je možné v NK ČR prezenčně studovat (signatura
54 C 2087/XVI. 1938-39), bohužel není úplný, ročník XVI obsahuje pro I. část čísla 1-5, pro II. část však jen č. 1, 2 a 4.

I. část čísla 5 je skutečně věnovaná Františku Jirsákovi, na str. 65 je jeho kreslený portrét a dále jsou zde  články "Za Františkem Jirsákem" od Sl.Semráda (s. 66-68) a "Vzpomínky na Františka Jirsáka" od J.Gotvalda a A.Jirsákové (s. 68-70). II. část čísla 5 by podle informací na obálce měla obsahovat texty "Z tatínkova notýsku" (J.Rejchrt), "Ptáci. Jak nás tatínek učil šetřit" (A.Jirsáková) a řadu drobnějších textů od F.Jirsáka (Říkadla, Jak zvířata hovoří, Jídlo atd.). Na článek "Jirsákovy hračky" jsme náhodou narazili v čísle 1 z roku 1924:
* PELIKÁN, Jos. Jirsákovy hračky. Královéhradecko : vlastivědný sborník pro školu a dům. 1924, roč. I, č. 1 (březen-duben-květen 1924), s. 16.

Druhý exemplář časopisu Královéhradecko, který NK ČR vlastní, je součástí tzv. Národního konzervační fondu (NKF). Přístup k dokumentů z tohoto fondu je komplikovanější, požádali jsme proto kolegy o informaci, do jaké míry je kompletní exemplář uložený v NKF. O výsledku jejich zjištění Vás budeme informovat.

Ročník XVI (1938-39) by měl být dostupný i v dalších knihovnách, ze záznamů v jednotlivých katalozích však nedokážeme určit, do jaké míry je ročník XVI v jednotlivých knihovnách kompletní:
* Archiv hlavního města Prahy (signatura 3 C 637, http://www.ahmp.cz)
* knihovna Státního okresního archivu Hradec Králové (HK/P00022/15,17-1937-19, http://195.113.185.42/hk/knihovna_o/period.php,
http://195.113.185.42/hk/start.htm)
* Společenskovědní knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové (signatura I 5010, http://www.muzeumhk.cz/on-line-katalog.html)
* Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové (signatura I-50 489/1938-1939, podle katalogu - http://aleph.svkhk.cz/F/?func=find-b-0&local_base=katalog
je možné periodikum prezenčně studovat, v současné době je vypůjčené do 25.3.2010 ve Studovně periodik)

Časopis Královéhradecko je také součástí digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/1452764), vzhledem k roku vydání je však přístup k plným textů možný pouze z počítačů NK ČR. Digitální kopie ročníku XVI byla nejspíše zhotovena z nekompletního exempláře NK ČR (signatura 54 C 2087/XVI. 1938-39), takže i zde chybí čísla 3 a 5 z II.
části.

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové tento časopis také vydala na
CD-ROM:
Královéhradecko [elektronický zdroj] : vlastivědný sborník pro školu a dům.
Roč. 1, č. 1 (březen-duben-květen 1924)-roč. 18, č. 3 (15.1.1941).  Hradec Králové : Studijní a vědecká knihovna, 2003.
* Studijní a vědecká knihovna Hradce Králové , Sign.:  227 266, Roky:
1924-1941 , Pozn.:  Dostupnost: pouze prezenčně s možností kopie
* Muzeum VČ Hradec Králové , Sign.:  CD 21, Roky:  1924-1941 , Pozn.:
Dostupnost: pouze prezenčně s možností kopie