čas, měření času

Text dotazu

Cim se meril cas a cim se meri?

Odpověď

Dobrý den,

základní informace o měření času naleznete např. v knize Kronika techniky, část informací uvádíme:

PATURI, Felix R. Kronika techniky. Praha : Fortuna Print, 1993. 651 s.
2650 př.Kr. - Král města Uru (jižní Mezopotámie) zavedl pro měření času a prostoru šedesátkový systém, který se potom stal vzorem pro měření času v celém středověku. Tento systém vycházel z měsíčního kalendáře. Egypťané sestavili první sluneční kalendář v lidských dějinách. Sumerský kalendář z Uru dělí rok na dvanáct měsíců po 30 dnech. Každý den má dvanáct "dvouhodin"....
kolem 2025 př.Kr. - Kněží v Mezopotámii a v Egyptě byli současně i prvními učenci, kteří dokázali měřit kratší i delší úseky času... Základním nástrojem pro měření času byl gnómon, který patřil mezi první astronomická zařízení. Jednalo se o svisle postavenou tyč (případně i sloup) na vodorovné rovině. Podle délky a směru vrženého stínu se určovala doba rovnodennosti a slunovratu, později i sklon ekliptiky. Zjištěné hodnoty byly vyznačovány na soustředných kružnicích kolem gnómonu.... Jiným zařízením k měření času byly ve starém Egyptě tzv. stínové hodiny.... Právě pomocí stínových hodin se podařilo zjistit, že jsou v letním období denní hodiny "delší", v zimně jsou naopak "delší " hodiny noční. Egyptská hodina nebyla tedy žádnou jednotnou a stálou mírou času.
kolem 1580 př. Kr. - V Egyptě se objevily vodní hodiny, které odkapáváním poměrně přesně měřily čas.
594 př. Kr. - Solón Athénský zavedl lunární rok s dvanácti měsíci, v nichž se střídalo 29 a 30 dní. Každé tři roky byl navíc zařazen měsíc o 30 dnech.
kolem 250 př. Kr. - Ktésibios z Alexandrie, řecký fyzik a vynálezce, zhotovil velice přesné vodní hodiny, které ukazovaly přesně jak hodiny, tak i dny (den a noc) a roky
kolem 850 - Pacificus, kněz žijící ve Veroně, sestavil první mechanické kolečkové hodiny poháněné závažím.
kolem 1600 - sestrojené stolní hodiny a kapesní hodinky, které po vynálezu pružinového mechanismu nahradily hodiny věžní
1656 - Nizozemský přírodovědech Christiaan Huygens vynalezl kyvadlové hodiny.
1929 - Americký hodinář Warren Alvin Marrison vynalezl v New Jersey křemenové hodiny. ... K největšímu rozvoji hodn a hodinek s krystalem došlo až po vývoji mikroelektrických integrovaných obvodů
1946 - Americký fyzik Willard Frank Libby vynalezl atomové hodiny.
1969 - Výzkumná laboratoř amerického námořnictva vytvořila atomové hodiny, řízené kmitočtem molekuly amoniaku. Odychlka chodu: jedna sekunda za 1,7 milionu let.
Vývoji měření času se dále věnují i samostatné publikace, např.:
MICHAL, Stanislav; LABOUTKOVÁ, Irena. Katalog expozice měření času Národního technického muzea. Praha : Národní technické muzeum, 1997. 200 s. 80-7037-036-X.
SCHNEIDER, Rudolf. Přesný čas : hodiny a hodinky. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1956. 110 s.
MICHAL, Stanislav. Hodiny : od gnómonu k atomovým hodinám. 2. přeprac. vyd. Prha : SNTL, 1987. 269 s.
SELEŠNIKOV, S.I. Člověk a čas : dějiny kalendáře a chronologie. Praha : Práce, 1974. 237 s.