Čaroděj ze země Oz

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit kolikrát, kdy a v jakých nakladatelstvích vyšla česky kniha Čaroděj ze země Oz spisovatele Lymana Franka Bauma. Prosím, poradíte mi?

Odpověď

Dobrý den,

Baumův "Čaroděj ze země Oz" byl do češtiny poprvé přeložen až v 60. letech. V katalogu České národní bibliografie, Souborném katalogu ČR a Jednotné informační bráně jsme dohledali následují vydání této knihy.

Protože vydavatelé mají od roku 1935 ze zákona povinnost odevzdávat 1 - 2 výtisky od každé vydané knihy Národní knihovně ČR a některým dalším knihovnám v ČR, měl by být níže uvedený seznam teoreticky úplný.

Nevylučujeme ovšem možnost, že některý z vydavatelů povinný výtisk odevzdat opomenul.

*     Čaroděj ze země Oz : malé čarodějné povídky ze země Oz = The little wizard stories of Oz / Lyman Frank Baum ; [pro výuku upravil kolektiv Anglictina.com]. -- 1. vyd.. -- Brno : Edika, 2012. -- 108 s. : il. ; 21 cm + 1 CD (MP3)

*     Čaroděj ze země Oz / L. Frank Baum ; ilustroval Andrej Augustín ; [z anglického originálu ... přeložila Helena Čížková]. -- V Praze : XYZ, c2011. -- 220 s. : barev. il. ; 24 cm

*     Čaroděj ze země Oz / Lyman Frank Baum ; [adaptace Roland Mann ; ilustrace Kevin L. Jones ; překlad Irena Klímová]. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2010. -- 72 s. : vše barev. il. ; 24 cm

*     Čaroděj ze země Oz / L. Frank Baum ; ilustroval Andrej Augustín ; [z anglického originálu ... přeložila Helena Čížková]. -- Praha : XYZ, 2010. -- 220 s. : il.

*     Čaroděj ze země Oz / [překlad Lenka Jagošová]. -- 1. vyd.. -- Praha : Sun, 2006. -- [16] s. : vše barev. il. ; 30 cm

*     Wondereful wizard of Oz = Čaroděj ze země Oz / Lyman Frank Baum ; [z angličtiny přeložila Monika Vosková]. -- Praha : Garamond, 2005. -- 305 s. ; 18 cm

*     Čarodějná země Oz / Lyman Frank Baum ; ilustroval Jiří Běhounek ; [z anglického originálu ... přeložila Monika Vosková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Aventinum, 2004. -- 183 s. : barev. il. ; 24 cm

*     Čaroděj ze země Oz [hmatové písmo]. Svazek 3 / Lynan [i.e. Lyman] Frank Baum. -- Praha : KTN, 2002. -- [29] listů v Braillově písmu ; 30 cm

*     Čaroděj ze země Oz [hmatové písmo]. Svazek 2 / Lynan [i.e. Lyman] Frank Baum. -- Praha : KTN, 2002. -- [51] listů v Braillově písmu ; 30 cm

*     Čaroděj ze země Oz [hmatové písmo]. Svazek 1 / Lynan [i.e. Lyman] Frank Baum. -- Praha : KTN, 2002. -- [44] listů v Braillově písmu ; 30 cm

*     Čaroděj ze země Oz / Lyman Frank Baum ; ilustroval Jiří Běhounek ; [přeložila Monika Vosková]. -- Vyd. 2., Tohoto překladu 1.. -- Praha : Svoboda, 1995. -- 106 s. : barev. il. ; 29 cm

*     Čaroděj ze země Oz. 2. svazek / L. Frank Baum. -- 1. vyd.. -- Praha : Slepecká tiskárna a knihovna, 1989. -- 134 s.

*     Čaroděj ze země Oz / Lyman Frank Baum ; z angl. pův. vyd. The new Wizard of Oz přel. Jakub Markovič ; [barev.] il. Arnošt Karásek. -- 1. vyd.. -- Praha : SNDK, 1962. -- 145, [4] s. ; 4°

Na motivy "Čaroděje ze země OZ" byly napsány a přeloženy též následující dvě knihy:

*    Čaroděj ze země Oz / podle L. Franka Bauma napsala Lucy Kincaidová ; ilustroval Gill Guile ; [z anglického originálu ... přeložila Jarmila Jurečková]. -- 1. vyd.. -- Havlíčkův Brod : Fragment, [1999?]. -- 45 s. : barev. il. ; 30 cm

*    Čaroděj ze smaragdového města : na motivy knihy Lymana Franka Bauma The Wizard of Oz : pro děti od 6 let / Alexandr Volkov ; z ruš. přel. Hana Vrbová ; il. Markéta Prachatická ; vazba a graf. úprava Pavel Hrach. -- 1. vyd.. -- Praha : Lidové nakladatelství, 1988. -- 168 s. : barev. obr. ; 24 cm

Použité katalogy:

Česká národní bibliografie: http://aleph.nkp.cz/cze/cnb; Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc; Jednotná informační brána: www.jib.cz