čárky a přívlastky

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se ve větě - Snad jen
drobná výtka se týká vydávání vstupenek, jediný stolek s pomalou zasekávající se tiskárnou nestačil všechny
zájemce uspokojit, ale věřím, že se tento nedostatek podaří do příštích ročníků vyřešit. - píše mezi slovy -pomalou zasekávající se- čárka.

Děkuji
Barbora Hajdíková

Odpověď

Dobrý den,

mělo by se jednat o několikanásobný větný člen. Pravidla českého pravopisu říkají: "Čárkou se oddělují složky několikanásobného větného členu, tj. větné členy ve vztahu souřadnosti, pokud nejsou spojeny spojkami a, i, nebo, ani, či v poměru slučovacím."

Uvedená citace je ze str. 84 knihy:

Pravidla českého pravopisu. 1. vyd. Brno: Lingea, 2008. 895 s. ISBN 978-80-87062-47-0.

Obdobně je uvedeno také na str. 512-513 knihy:

Příruční mluvnice češtiny. 2. opr. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. 799 s. ISBN 80-7106-134-4.

Případně na stránkách Internetové jazykové příručky pod pojmem Přívlastek několikanásobný a postupně rozvíjející. http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=151#nadpis1

Přeji hezký den, Kalabisová