Čapkova povídka Šlépěj

Text dotazu

Dobrý den, Karel Čapek v povídce Šlépěj (Boží muka)
píše: "že jsem četl v Humovi o osamocené šlépěji v písku."
Vím, jedná se o povídku, ale stejně by mě zajímalo, je-li onen Hum (?)
vyfabulován či nikoliv, zda existovala, anebo neexistovala osobnost s tímto
jménem, která by psala o dané nadpřirozené problematie?

Odpověď

Dobrý den,

David Hume (1711-1776) je skutečná postava. Byl to skotský filosof, ekonom a historik. Svými filosofickými myšlenkami se Hume hlásil ke kritickému empirismu. Více se o Davidu Humovi můžete dočíst v publikacích:

* McGREAL, Ian Philip. Velké postavy západního myšlení : slovník myslitelů.

2.vyd. Praha : Prostor, 1999. ISBN 80-7260-002-8.

* STÖRIG, Hans Joachim. Malé dějiny filosofie. 7., přeprac. a rozš. vyd., V Karmelitánském nakl. 1. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2000.

ISBN 80-7192-500-4.

* SCRUTON, Roger. Krátké dějiny novověké filosofie : od Descarta k Wittgensteinovi. 2. vyd. Brno : Barrister & Principal, 2005. ISBN 80-85947-93-5.

* KUNZMANN, Peter. Encyklopedický atlas filosofie. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. ISBN 80-7106-339-8.

* CORETH, Emerich. Filosofie 17. a 18. století. 1. vyd. Olomouc :

Nakladatelství Olomouc, 2002. ISBN 80-7182-119-5.

* RÖD, Wolfgang. Novověká filosofie. II, Od Newtona po Rousseaua. 1.vyd.

Praha : OIKOYMENH, 2004. ISBN 80-7298-109-9.

Informace o Davidu Humovi můžete nalézt i na internetových stránkách:

* http://plato.stanford.edu/entries/hume/

* http://www.fsps.muni.cz/~sip/dokumenty_predmety/texty/Hume.pdf

* http://cs.wikipedia.org/wiki/David_Hume

O stopě v písku se píše v jeho knize: HUME, David. Zkoumání o lidském rozumu. 1. vyd. Praha : Svoboda, 1996. ISBN 80-205-0521-0 (kapitola: O zvláštní prozřetelnosti a o příštím životě ).