canzona, canzonetta

Text dotazu

co jsou canzonety

Odpověď

Dobrý den, výraz canzona, canzonetta (někdy se užívá také počeštěného kanzona,
kanzoneta) bývá definována takto:
1. souhrnný název pro italskou světskou píseň (frottola, madrigal,
villanella) v 16. století, většinou s nádechem lidovosti v homofonní faktuře s výrazným rytmem. Canzonetty komponovali např. O. Vecchi, C. Monteverdi, H.L. Hasler, anličtí madrigalisté aj.
2. (canzona francese) francouzský chanson - vícehlasá imitačně zpracovaná píseň, popř. s instrumentálním doprovodem 3. v 16. a 17. století důležitá forma nástrojové hudby, vycházející z úprav franko-vlámských vokálních chansonů, popř. samostatná skladba v jejich slohu, často fugovaná (G. Frescobaldi aj.) 4. v 18. a 19. století lyrická píseň nebo instumentální skladba podobného charakteru

Zdroj: Smolka, Jaroslav a kol. Malá encyklopedie hudby. Praha: Editio Supraphon, 1983. Str. 103.

* canzona
kancóna - forma středověké lyrické písně; pěstována italskými básníky 13.-17. st. (Dante, Petrarca). Polyfonně zhudebňována ojediněle ve 14.-15.
st. (G. Dufay), hojněji v 16. st., kdy byly jako canzona označovány i skladby lidovějšího charakteru; zdrobnělý název canzonetta byl volen pro jednoduché tří- a čtyřhlasé písně tanečního rázu. - V 16. a 17. st. se tak nazývaly také instrumentální skladby, které byly úpravou či napodobením francouzských chansonů a v kterých krystalizovaly formy barokní nástrojové hudby (concerto grosso, sonáta).

Zdroj: Encyklopedie Coto.je - placená databáze, možnost přístupu z počítačů studovny Referenčního centra NK ČR

* kanzona
1. ve 13.-16. století v Itálii užívaná vícehlasá forma na text s kanzonovými strofami (např. G. Dufay Vergine bella) 2. v 16. a 17. století francouzský chanson s instrumentálním doprovodem a z něj odvozená čistě instumentální skladba s vícedílnou stavbou a hojným využitím technik imitace, jedna z předchůdkyň pozdější fugy 3. v 19. století drobná lyrická instrumentální skladba nebo krátká, písňová operní árie

Zdroj: Universum: všeobecná encyklopedie. 4. díl, CH-Kn. Praha: Odeon, 2000.
Str. 495. ISBN 80-207-1066-3.

Heslo v internetové encyklopedii Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Canzonetta .