Byl popletený velice...

Text dotazu

Dobrý den,
mám z dětství nepatrnou vzpomínku na knížku,kterou mi babička četla a nepodařilo se mi dopátrat, jaká kniha to je. Jsem narozena roku 1984. Bohužel si pamatuji jen krátký úryvek, a to
"byl popletený velice pán z ?Papírové? ulice". Nevím,jestli tam bylo přímo Papírová ulice. Nějaký název ulice. Šlo asi o veršovaný příběh. Utkvěla mi též ilustrace pána, který běží s kufrem na nádraží a asi nevěděl, kam nastoupit nebo přišel ve špatnou dobu... V knize bylo myslím více různých příběhů a myslím, že nebyla kupovaná pro mě. Možná ji babička měla po mé matce (ročník 1961).
Vím, že píšu hodně málo indicií, ale říkám si,že dříve nevycházelo tolik knih a třeba zrovna někdo si vzpomene.
Ráda bych ji četla své dceři.
Předem Vám děkuji, že můj dotaz čtěte.

Odpověď

Dobrý den,

s radostí Vám oznamujeme, že jsme pravděpodobně nalezli knihu, kterou si pamatujete z dětství.

Jedná se o knihu ruského autora Samuila Maršaka - Jak šlo psaní kolem světa, která u nás byla vydána v roce 1972.

Úryvek básně, který jste si správně zapamatovala, jsme zadali do fulltextového vyhledávače digitální knihovny Kramerius 4, a kniha nám tam vyskočila.

Publikace je opravdu doprovázena barevnými ilustracemi onoho „popleteného pána“, který byl ovšem z Liliové, nikoli z Papírové ulice…

Báseň je poměrně dlouhá, níže posíláme alespoň přepis jejího začátku.

O popleteném pánovi

„Pán z Liliové ulice

byl popletený velice.

Ráno si sed na postel,

košili si obléct chtěl;

sotva rukáv navléci chce,

vidí — je to nohavice.

Byl popletený velice

pán z Liliové ulice.“

Přikládáme také odkaz na záznam v Souborném katalogu ČR, kde můžete zjistit, v jakých knihovnách je možno si knihu vypůjčit.

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000447626&local_base=SKC