busta císaře Františka Josefa I. v Uherském Hradišti

Text dotazu

Prosím o sdělení, kde bych našel autora busty FJI, autora pomníku a datum postavení pomníku. Zjistil jsem pouze, že busta byla v roce 1923 přetavena v první pražské umělecké slévárně V. Maška na pamětní desku obětem 1.světové války, která je dodnes na Komenského náměstí v Uherském Hradišti

Odpověď

Dobrý den,

bohužel ani nám se nedaří najít, kdo zhotovil bustu císaře Františka Josefa I. v Uherském Hradišti. Můžeme se ale jen domnívat, že autor není znám. V různých zdrojích se o bustě mluví, je zmiňována např. i v OBRÁTIL, Karel Jaroslav. Král. Město Uherské Hradiště. Illustrovaný průvodce. Uherské Hradiště: A. Kiesswetter, [1914]., kde se píše: "V městském parku jest bronzové poprsí J.V. císaře a krále Františka Josefa I. Na mramorovém podstavci, jež zřízeno bylo v jubilejním roce 1908 nákladem hradištských velkoprůmyslníků za 6000 K."

Vždycky je jen napsáno, že tam busta je/byla, ale autor není nikde uveden.

Odkaz níže ukazuje fotku pomníku, viz

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=419049471511466&set=a.189689241114158.47515.188630324553383&type=1&theater.

... Na založení městského parku se hlavní měrou podílel právě Okrašlovací spolek a to už v roce 1882. Pod tlakem tohoto spolku se začala správa města zajímat myšlenkou městského parku. Nemalou úlohu sehrál i fakt, že ve městě dříve obklopeném ovocnými sady, zahradami a loukami významně ubylo zeleně. Ještě téhož roku kupuje město pozemek o výměře 1,41 ha zvaný Stonky a podle projektu zemského zahradníka Augustina Siebecka z Brna jsou pod jeho odborným vedením započaty práce na sadových úpravách. V roce 1883 je park předán do užívání veřejnosti. Náklady na výsadbu činily 6.000,- zlatých.

     Původní název Park císaře Františka Josefa I. se udržel až do zániku Rakouska - Uherska, to je do roku 1918. Od roku 1924 nese park název Smetanovy sady...

Fotografie busty Františka Josefa I. v Uherském Hradišti, bohužel ani tam není uveden autor, je použita i viz

Uherské Hradiště /SERIÁL TÝDENIKU/- "S mimořádnou netrpělivostí byly očekávány komunální volby v roce 1886. Při jejich přípravě se zformovaly tři kandidátky českou vrstvu obyvatelstva reprezentovala Moravská národní strana, měšťanstvo Strana purkmistrovská (měšťanská nebo také radniční) a proněmecky orientovaná Všeněmecká liberální strana..."

http://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/lekarna-u-zlate-koruny-starostou-kralovskeho-mesta.html

Kolegyně ze Slováckého muzea psala, že jste se na ně obrátil také, "jedná se zřejmě o téhož badatele, který už kontaktoval Státní okresní archiv v Uh. Hradišti i Slovácké muzeum. Z obou našich institucí dostal odpověď, že autor busty není znám, k dispozici je pouze jedna pohlednice...".