Budoucí čas sloves "soustředit se, účastnit se"

Text dotazu

Dobrý den,
trvale slyším a čtu obraty typu : "budeme se soustředit, budeme se účastnit". Chci se zeptat, zda tyto formulace přešly z lidové mluvy do pravidel českého jazyka, nebo se stále ještě jedná o nesprávný způsob vyjadřování.

Odpověď

Dobrý den,

na stránkách služby Ptejte se knihovny jsme našli částečnou odpověď na váš dotaz, a sice na budoucí čas slova „soustředit se“.

Prosím, přečtěte si podrobný výklad v tomto odkazu: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/soustredit-se.

Pokud se týká slovesa "účastnit se", Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9. uvádí:

účastnit se, nedokonavé sloveso, mít účast 1: účastnit se zájezdu, na vypracování programu, v protifašistickém boji

Příruční mluvnice češtiny vydaná roku 2008 pro slovesa nedokonavá uvádí tento výklad: Forma složená vyjadřuje děj následující po okamžiku promluvy a tvoří se od sloves nedokonavých (imperfektiv): budu psát; je složena z tvaru futura slovesa být a infinitivu významového slovesa. Správný tvar slova „účastnit se“ by tedy byl „budu se účastnit

Pramen: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství lidové noviny, 2008. ISBN 978-80-7106-980-5

Pro přesnější odpověď se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/