Budkovice, historie

Text dotazu

Rád bych se něco dozvěděl o historickém vývoji obce Budkovice, v současné době části Ivančic u Brna, odkdy se datují první zmínky o Budkovicích a jak vznikl jejich název.

Odpověď

Budkovice byly udělovány jako léno, poprvé se o nich prameny zmiňují v roce 1426. V roce 1522 jsou v držení Jana z Heroltic, v roce 1574 je již jejich polovinu prodává Kryštof Josef z Heroltic Berchtoldovi z Lipé. Zatím se dá jen spekulovat, jestli byla poničená v průběhu nějakého boje nebo se jen tolikrát měnila a přestavovala pro hospodářské využití, až úplně ztratila svoji podobu.

V jiném zdroji čteme toto:
Budkovice - fragmenty zdiva tvrze v jižním cípu dvora na hraně údolí Rokytné. Protože Budkovice odedávna patřily k Moravskému Krumlovu, v písemných pramenech se objevují dost pozdě, teprve roku 1426. Páni z Lipé je v rámci svého lenního systému udělovali k užívání služebným manům. Z nich se roku 1522 v držení tvrze připomíná Jan z Heroltic, jemuž ji o osm let později Jan z Lipé z manství propustil. Kryštof Josef z Heroltic roku 1574 prodal polovinu tvrze a vsi Berchtoldovi z Lipé a v roce 1625 byla u Moravského Krumlov už celá ves.
Proto budovu tvrze, možná i zpustlou v průběhu věků, několikrát přizpůsobovali hospodářskému provozu, až úplně ztratila původní charakter.
Její zbytky patrně využilo stavení nad strání k říčce, jehož nároží zpevňuje masivní opěrný pilíř.
Tyto informace jsme čerpali z knihy: PLAČEK, Miroslav. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. ISBN 80-7277-046-2.
Informace o původu názvu obce Budkovice se nám bohužel nepodařilo zjistit.
Pokud máte zájem, kontaktujte prosím v tomto případě Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).