Brněnský Devětsil

Text dotazu

Dobrý den, prosím o nasměrování, kde bych našla
informace o brněnském Devětsilu a historiku J. B. Svrčkovi. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

historie a dokumenty Brněnského Devětsilu jsou popsány v časopisu Česká literatura (1965). Konkrétně se jedná o články:
* BÍLEK, Jaroslav. O vzniku Brněnského Devětsilu. K historii Brněnského Devětsilu. Česká literatura. roč. 13/1965, č. 1, strana 76 - 84.
* SUS, Oleg. Z Dokumentů Brněnského Devětsilu. Česká literatura. roč.
13/1965, č. 1, strana 85 - 90.

Oba články můžete nalézt v digitálním archivu Ústavu pro českou literaturu:
http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=CesLit/13.1965/1/76.png.

Další články k danému tématu:
* SUS, Oleg. Brněnský Devětsil 1924-1964. Rovnost. roč. 79, č. 71 (22. 3.), s. 4. 1964.
* BÍLEK, Jaroslav. Brněnský Devětsil a Pásmo. Rovnost. roč. 94, č. 65 (17.
3.), příl., s. 2. 1979.
* HEK, Jiří. Z dokumentů a korespondence Brněnského Devětsilu 1923 - 1927.
Literární archiv : Sborník Památníku národního písemnictví.  roč. 2, s.
176-215. Praha : Orbis, 1967.

Na Brněnský Devětsil vzpomíná také Bedřich Václavka v knize:
* VÁCLAVEK, Bedřich. Literární studie a podobizny. 1. vyd. Praha :
Československý spisovatel, 1962. str. 261 - 265.

Článků o Devětsilu obecně vyšla celá řada. Podrobné heslo k Devětsilu naleznete v Lexikonu české literatury. díl 1. A-G. 1. vyd. Praha : Academia, 1985. Součástí hesla je také další doporučená literatura k tématu. Řadu dalších informačních zdrojů k tématu můžete nalézt také v katalozích a databázích Ústavu pro českou literaturu: http://isis.ucl.cas.cz/db.jsp.

Osobnost výtvarného a literárního teoretika a kritika Jaroslava B. Svrčka přibližuje heslo v Galerii brněnských osobností (4):
* CHMEL, Zdeněk. Galerie brněnských osobností. sv. 4. S-T. 1.vyd. Brno :
Ante, 2005.

Další informační zdroje k J.B. Svrčkovi:
* ZÁVODSKÝ, Artur. Zemřel nejstarší člen Devětsilu. Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. Řada literárněvědná (D). roč. 29, č. 27, s. 192-193. 1980.
* SVRČEK, Jaroslav B. Mladý osmdesátník vzpomíná. Rovnost. roč. 82, č. 284 (26. 11.), s. 5. 1967.