břeně

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, co přesně znamená slovo břeně. Nemyslím si, že by mí přátelé a příbuzní byli neandrtálci, ale přesto mi nikdo z nich nedokáže poradit.

Odpověď

Dobrý den,

zjistila jsem, že o slově, které zajímá Vás, se živě diskutuje i na internetu. Zdá se, že téměř každý, kdo přispěl do diskusí, měl svým způsobem pravdu. Nabízíme několik vysvětlení.

Břeň (Břenek) - z osobního jména Břetislav = slavný bojovým rykem; nářečně slovo obecného významu břeň = ryba mřenka

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: AGENTURA Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8

Břenčěti staročeské: lehce zvučeti, subtinnire. Z něho redukcí (se samohláskou více méně volnou) moravsky břančet mečeti (o jehňatech), peiorativně o pláči dětí, břanět zníti, břáňat (řetězem), břinkati ostruhami, břunět (o zvuku letícího chrousta)

Mřenka: rod.ryb Nemachilus: staročesky mřeň, mřeněk..., nářečně břen, břínka, břeňďák...

Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1

Mřeně, mřeň - ryba, expresivně o dítěti

Břeň, dialekt, druh ryby mřenka, málo používaný

Zdroj: Příruční slovník jazyka českého. Praha: Státní nakladatelství, 1935-1937.

Břen, - a maskulinum, nářečně mřenka; z toho zdrobněle břínek, břínka

Zdroj: Slovník spisovného jazyka českého. A - G. Praha: Academia, 1989.

Budete si muset vybrat; ( mojí představě ve spojení se spánkem je ale bližší břeně jako mrně, mimino, mládě, snad tedy jehně...).