Brambory

Text dotazu

Jaké konkretní Hospodařské využiti mají brambory?

Odpověď

Brambory se rozdělují podle komerčního využití na jednotlivé užitkové směry:

  • sadbové brambory,
  • konzumní brambory (stolní rané, stolní pozdní a brambory na potravinářské výrobky),
  • průmyslové brambory (na výrobu škrobu, lihu a dalších produktů),
  • krmné brambory (v současné době hlavně hlízy odpadní),
  • brambory pro energetické využití (výroba bioplynu).

U sadbových brambor je cílem získat zdravou sadbu, proto je technologie pěstování zaměřena na zdravotní stav hlíz.

Konzumní brambory se dále rozdělují na stolní rané, stolní pozdní a brambory na potravinářské výrobky. Stolní rané brambory představují velmi rané odrůdy sklízené před dosažením úplné zralosti, u nichž lze snadno odstranit slupku. Na trh jsou dodávány bezprostředně po sklizni (červen, červenec) jako tzv. nové brambory. Stolní pozdní brambory jsou určené ke konzumu v průběhu celého roku, sklízejí se s dobře vyvinutou pevnou slupkou. Na brambory pro výrobu potravinářských výrobků jsou kladeny různé požadavky v závislosti na druhu výrobku.

Průmyslové brambory představují odrůdy s vysokým obsahem škrobu (nad 17 %), velkými škrobovými zrny a vysokým výnosem. Jsou důležitou surovinou hlavně pro výrobu škrobu. Výroba lihu z brambor poklesla v ČR na minimum, neboť ji vytlačuje snadnější, levnější a ekologičtější (u brambor problémy s odpadními vodami) výroba z obilí, kukuřice a melasy.

Pro krmení hospodářských zvířat jsou využívány hlavně odpady z konzumních, sadbových a průmyslových brambor, případně přebytky.

Brambory jako energetická rostlina – využití brambor v zařízeních na výrobu bioplynu k získávání energie.