Božena němcová - V zámku a podzámčí

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký funkční styl
je tato kniha. Velice děkuji. :)

Odpověď

Dobrý den,

tato novela "s výraznou dějovou výstavbou umožňuje vidět "dobrého člověka" na prostornějším společenském pozadí a dát vystoupit obrazu společnosti rozmanitě rozvrstvené, majetkově a existenčně diferencované. Protiklad mezi rozmařilým bohatstvím a ubohostí chudoby poskytuje příležitost k traktování naléhavých záležitostí sociálních."

Zdroj: Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 3. M-Ř. Svazek I M-O. Praha: Academia, 2000. S.477

Povídka V zámku a podzámčí působí jako jako zrcadlově převrácený obraz k novele Pohorská vesnice. Obě tato díla vyšla přibližně ve stejnou dobu a zobrazují shodnou sociální tématiku. Je zde beletristicky vyjádřena představa, že  "ušlechtilý soucit a rozumové poučení mohou odstranit společenské zlo". Novela V zámku a podzámčí ukazuje, jak je soudobá společnost "disharmonickým světem",  výrazně rozlišený podle majetku a sociální příslušnosti. Na jedné straně přepych a nadbytek, na druhé straně bída a nuzota. Děj je nedovyprávěn, konec je otevřený, lze věřit v člověka a jeho lepší budoucnost, "nikoli však předvídat podobu a výsledek vývoje".

Čerpáno z předmluvy Mojmíra Otruby ke knize NĚMCOVÁ, Božena. Pohorská vesnice. V zámku a podzámčí. Praha: Československý spisovatel, 1981.

"V literární vědě představuje styl jednu z nejstarších odborných kategorií s velmi složitým, nestabilním, rozdílně interpretovaným významem... " Styl se hodnotí mimo jiné i podle zaměření, funkce, speciálního rázu (např. styl sarkastický, majestátní, humorný aj.)..."

Čerpáno z: Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984.

Vycházíme-li z teorie, mohlo by se u této novely hovořit o stylu sociálně kritickém. Odborníky na literární vědu jsou ale pracovníci Ústavu pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/, doporučujeme obrátit se na ně.