Boří dvůr

Text dotazu

Na rakouských hranicích u Valtic je statek Boří dvůr, (neboli Genža) a Boří les.Zajímalo by mě přejmenování Genži na Boří dvůr, historie Bořího dvora a kdo byli původní majitelé.

Odpověď

O Valticich vysla kniha
Mesto Valtice. Brno: Moraviapress, 2001.
Signatura NK CR 54 F 065303

Na adrese
http://www.valtice.cz/detail.aspx?id=176 jsou informace o historii Valtic a okoli, citovano je mimo jine i z vyse uvedene publikace:

"Východně od Valtic stávala osada Goldschein, původně česky buď Genža nebo Jelčín, Kelčín. V písemných pramenech se uvádí roku 1322, 1410, 1414, 1424, 1449 a roku 1570 byla již pustou. Podle písemných pramenů se zdá, že osada zanikla později než Aloch, ale příčina zániku byla patrně táž. Obyvatelé se odstěhovali do bezpečnějších Valtic. Přibližnou lokalizaci zaniklé osady umožňuje název trati "Geldschingen" nebo "Kelčinky"."

HOSAK, Ladislav: Historicky mistopis Zeme moravsko-slezske. Praha: Academia, 2004
str.252: "...Pozemkova reforma provedena na panstvi lednicko-valtickem 1927, v zaboru zustaly zamky v Lednici a Valticich, cih. v Postorne, mlyny v N. Mlynech a Nydku, zbytkove statky Bori dvur, Novy dvur, ..."
str.999:"...do r.1408 drzeli synovci Matyas, Jindrich, Jan a Hartneid z Liechtenstejnu Valtice jako zemepanske leno. R. 1414 se mesto Valtice delilo ma Stare a Nove mesto a melo predmesti Alochgasse, Getlschensgasse, ..."