Book of Kells - Evangeliář z Kellsu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli v češtině vyšly monografie věnující se Book of Kells a pokud ne, jestli vyšly alespoň nějaké články a jak je mohu vyhledat na vašich stránkách.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

monografie v českém jazyce, která by pojednávala výhradně o The Book of Kells, v češtině známé pod názvem Evangeliář z Kellsu, jsme nenašli. V Národní knihovně jsou k dispozici pouze monorafie v angličtině, např. Celtic art : from its beginnings to the Book of Kells / Ruth Megan, Vincent Megaw. -- 1st paperback ed.. -- London : Thames and Hudson, 1990. -- 288 s. : il. ; 24 cm

The book of Kells/ described by sir Edward Sullivan, Bart.. -- 2. ed.. -- London; Paris; New York: Studio, 1920. -- 48 s., 24 tab.

Další záznamy se Vám zobrazí po zadání hesla "book of kells" do pole Kombinace slov z různých polí v online katalogu NK ČR( http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc ).

Zmínky o tomto rukopisu lze najít spíše v publikacích o umění, krátký text spolu s vyobrazením je např.v knize:
Dějiny umění, díl 3 / José Pijoan ; [ze španělského originálu ... a z francouzského vydání ... přeložily Libuše Macková a Hana Stašková]. -- Vyd. 4., V Knižním klubu 1.. -- V Praze : Knižní klub : Balios, 1998- . -- sv. : barev. il. ; 30 cm

Co se týče článků, k jejich najití můžete použít ANL- články v českých novinách, časopisech a sbornících (dostupné na www adrese http://sigma.nkp.cz/F/ ) nebo JIB-jednotná informační brána (www.jib.cz ).
O tomto rukopisu vyšel článek:
LAHODA, Vojtěch. Evangeliář z Kellsu. Lidé a země. 2000, ročník 49, číslo 1. s. 50-52.
Časopis je dostupný v NK ČR.