bojová terminologie

Text dotazu

Dobrý den, chci znát všechny šermířské i boxovací termíny a jejich význam.
Pokusil jsem se to vyhledat, ale když jsem se byl z neschopnosti google vyhledávače vyzvracet po 217 během pár hodin, došlo mi, že tady budu potřebovat silnější kalibr, takže se se svou zoufalou prosbou obracím na Vás.

Odpověď

Dobrý den,

vyjmenovat všechny šermířské a boxovací termíny a jejich významy asi nedokážeme. Výkladový slovník k těmto dvěma sportům jsme nenašli.

Šermířské výrazy uvádí kniha Kniha sportů: sporty, pravidla, taktiky, techniky. Praha: Knižní klub, 2009. Nejspíš ale nebudou úplně všechny, jen ty nejzákladnější:

Linka - poloha natažené paže se zbraní, při níž čepel ohrožuje hrotem nebo ostřím platný povrch na tělo soupeře

Odstranění (nalezení) čepele - šermíř odrazí čepel soupeře z pozice v lince; tím si připraví útok a splní jednu z nezbytných podmínek pro právo zásahu (viz do střehu níže)

Výhyb - šermíř se vyhne pokusu o odstranění své čepele z pozice v lince

Posun - základní pohyb směrem vpřed k soupeři. Čepel je ve střehu a kolena pokrčená

Odsun - základní pohyb směrem vzad od soupeře

Fleš - rychlý útočný pohyb nohou ze střehu

Rimesa - pokračování útoku nebo navrácení čepele do pozice v lince

Odveta - útočná akce šermíře, který vykryl útok

Protiodveta - útočná akce šermíře, který vykryl odvetu

Ztráta půdy - potrestání šermíře, který oběma nohama vystoupil stranou z planše; šermíř se posune na planši o 1 m vzad

Několik termínů k boxu uvádí také zmiňovaná Kniha sportů:

Přední direkt - krátkým přímým úderem přední rukou si boxer udržuje soupeře od těla a připravuje útok. Přední direkt bývá prvním úderem v kombinaci.

Hák - je krátký silný úder ze strany do těla nebo do tváře. Díky úhlu, pod nímž je veden, se často stává, že ho soupeř včas nepostřehne.

Zadní direkt - úder vedený zadní rukou (u většiny boxerů pravou) je delší než přední direkt, ale útočník se při něm odkryje pro protiúder

Zvedák - je nejničivější boxerský úder, který se vede velkou silou spodem pod soupeřovým krytem na jeho bradu

Doporučit můžeme knihu MEYER, Joachim. Šerm mečem. Praha: Elka Press, 2015., kde jsou různé postupy (výpady) v šermování popsány včetně jejich názvů (terminologie). Jedná se ale o překlad historické knihy ze šestnáctého století. Jsou zde popsány např. různé pozice, které v šermu té doby byly používány (Ochs - vůl, Pflug - pluh; Tag - hůra nebo střecha a mnoho dalších, které Vám ale vypisovat nemůžeme).

Na internetu je možno najít různé slovníčky termínů, viz odkazy níže:

http://www.militaria.cz/cz/clanky/bojove-umeni/francouzsko-cesky-sermirsky-slovnicek.html

„Tento slovníček by měl sloužit především frekventantům kursů, vyučujících klasický šerm fleretem ve stylu 18. století, ať již vycházejí ze školy nějakého konkrétního mistra, anebo z praxe a zkušeností toho kterého současného vyučujícího. V menší míře by mohl být užitečný i sportovním šermířům, neboť na mezinárodních závodech je francouzština stále ještě jazykem číslo jedna rozhodčích.

Slovníček vychází z mnoha zdrojů, inspirací byly především slovníček uvedený dr. Černohorským v závěru jeho knihy Škola Šermu fleuretem a kordem (STN, Praha 1956),...“

http://www.okpb.cz/serm/studium/terminologie/serm_term.htm - šermířská terminologie v několika jazycích

http://www.psmorfeus.com/docs/Priprava_trenera_sermu.pdf  - školní práce z teorie šermu