bohuslav balbin

Text dotazu

Dobry den, prosim o i informaci, v kterem svem díle popisoval Bohuslav Balbin Nove mesto prazske? Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

prošli jsme mimo jiné dvousvazkovou bibliografii děl B. Balbína  a její rejstříky, ale žádný údaj o souvislém textu věnovaném Novému Městu pražskému jsme tam nenašli ( Bibliografie spisů Bohuslava Balbína vytištěných do roku 1800, I. Bibliografické popisy. II. Rejstříky. Vědecké informace ČSAV, Bibliografie 2, Praha 1989).

Informace o českých městech a o Praze, o jejích památkách jsou obsaženy v Knize III. první dekády Miscellaneí, zejména kapitoly VII - XII (ve vydání z roku 1681 na s. 63-162). Informace o pražských kostelích a klášterech, řazené podle světců a podle jednotlivých církevních řádů, jsou obsaženy v Knize IV. první dekády Miscellaneí.

Dotaz jsme konzultovali i s pracovnicí oddělení starých tisků, která došla ke stejnému výsledku.