Bohumír František Antonín Čermák, architekt

Text dotazu

Dobrý den, prosím o jakékoliv informace a literaturu o architektu B. Čermákovi, autorovi např. pavilonu G na brněnském výstavišti.

Odpověď

Dobrý den, akad.arch.Ing.Bohumír František Antonín Čermák (*1882 v Moravském Krumlově -
+1961 Bílovice nad Svitavou), architekt a uměleckoprůmyslový návrhář.
Vystudoval Akademii ( Akademie der bildenden Künste ) ve Vídni, poté se usadil v Brně, kde založil vlastní Uměleckoprůmyslové dílny. Z počátku byl ve své tvorbě ovlivněn wagneriánským monumentalismem (Úrazová dělnická pojišťovna v Brně), ke konci 20.let konstruktivismem (pavilon na brněnském výstavišti) a ve 30.letech funkcionalismem (návrhy obchodních domů - zvláště pro olomouckou firmu ASO).
Přehled děl B.F.A.Čermáka a další literaturu, která se osobností a dílem tohoto autora zabývá, naleznete v publikacích:

O nové Brno : brněnská architektura 1919-1939. Brno : Muzeum města Brna, 2000. ISBN 80-901969-6-9 (brož.) (díl I.) Nová encyklopedie českého výtvarného umění. I.díl. 1.vyd. Praha : Academia, 1995- ISBN 80-200-0521-8 (sv. 1 : váz.) (zdroje zde uvedených informací)

Nebo na internetové adrese:
http://www.encyklopedie.brna.cz/home/?acc=profil_osobnosti&load=3139 .