Bohumil Říha: Honzíkova cesta

Text dotazu

Dobrý den, moje dcera má ve škole jako povinnou četbu číst Honzíkovu cestu od Bohumila Říhy. Zjistila jsem, že v polistopadových vydáních je upravený text: místo JZD je statek apod. Prosím o informaci, zda tato antisocialistická "cenzura" je v souladu s autorským zákonem, případně jaký byl původní text 1. vydání (předpokládám, že v r. 1954, kdy Honzíkova cesta vyšla poprvé, bylo družstevní zemědělství a s ním související reálie běžnou skutečností). Možná bych svůj dotaz měla spíš poslat na ministerstvo školství. Nemyslím, že je nutné Honzíkovu cestu číst na základním stupni už déle než 50 let, když je tolik jiné kvalitní dětské literatury.

Odpověď

Dobry den, souhlasim s Vami, ze je na trhu mnoho novejsi kvalitni detske literatury. Co vsak vede ucitele k tomu, ze stale chteji cist s detmi Honzikovu cestu, nam neprislusi komentovat.

V Mlade fronte Dnes vysel clanek, ktery se zamysli nad stejnou knihou, ktera zajima i Vas.

Bohumil Říha : Honzíkova cesta a úlitby různým časům / Alice Horáčková. Mladá fronta Dnes. -- ISSN 1210-1168. -- Roč. 18, č.53 (20070303)

Vysvetleni, proc zmizely po listopadu 1989 urcite pasaze a byly nahrazeny jinymi nebo jinymi vyrazy a text byl upraven, podava dcera Bohumila Rihy, stredoskolska ucitelka cestiny a francouzstiny Eliska Janovska. Pripousti, ze nektere zasahy do textu knihy byly poplatne euforii porevolucnich let.
"...Delali jsme to v dobrem umyslu. Tatinek si upravy pral a nektere jeste stihl udelat za sveho zivota - chtel, aby jeho knihy byly stale moderni, aby se cetly... "
V clanku jsou pouzity i ukazky upraveneho a puvodniho textu z ruznych vydani knihy.