"bílé knihy" tělovýchovy a sportu před rokem 1989

Text dotazu

Dobrý den, mám potíže sehnat oficiální dokumenty ministerstva školství
Československé socialistické republiky, týkající se smyslu, účelu a programu
pro tělesnou výchovu a sport. Dokumenty odpovídající dnešním bílým knihám.
Nejedná se mi o všechny, pouze o poslední platný dokument z doby CSSR,
zabývající se tématy sportu, tělesné výchovy a společenských přesahů těchto
disciplín.

Odpověď

Dobrý den,

kromě "Akčního programu" z roku 1968 (základní koncepční materiálů i pro oblast školství) jsme žádné samostatné materiály nenalezli.

Uvádíme Vám záznam této publikace z Elektronického katalogu Národní knihovny - báze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) :  [Č.záznamu: 000283933]

Akční program Komunistické strany Československa přijatý na plenárním zasedání ÚV KSČ dne 5. dubna 1968. -- [1. vyd.]. -- Praha : Svoboda, 1968 (Rudé právo). -- 63, [1] s. ; 8° Resumé: Programové prohlášení vycházející z československých podmínek, zahrnuje úkoly, záměry a cíle pro nejbližší období, do 14. sjezdu strany.

Obsáhlo celou společenskou oblast. Navrhuje, jak řešit politické otázky - z této bohaté problematiky vyjímáme federalizaci státu a překonání hluboké společenské krize - dále, jak realizovat rozvoj národního hospodářství a růst životní úrovně, jak rozvíjet vědu, vzdělanost a kulturu, jejichž význam v socialistické společnosti roste, a posléze, jaké zaujmout mezinárodní postavení a jakou provádět zahraniční politiku.. Signatury: * 54 H 040731 * 54 H 040732 * 54 H 040756 * 54 H 046756 * II 066944

V období trvání ČSSR (červenec 1960-březen 1990)dokumenty o rozvoji školství vycházely z jednotlivých usnesení ÚV KSČ.

Od roku 1961 do roku 1986 je zpracována anotovaná bibliografie "Usnesení a dokumentů KSČ". Pod signaturou 54 H 130347/sv.4 si ji můžete vypůjčit u nás do studovny. Podmínkou výpůjčky je průkaz čtenáře NK ČR, viz http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98.

Historií školství a tělovýchovy v uvedeném období se zabývá Pedagogické muzem J.A.Komenského, které sídlí ve Valdštejnské ulici 20, Praha l-Malá Strana, tel : 257 533 455, http://www.pmjak.cz.