Bílé díry

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych Vám položit dotaz z oblasti
astrofyziky. Pojem černé díry jako místa ve vesmírů s obrovskou gravitací,
kde mizí hmota a dokonce i světlo, je již znám od Alberta Ensteina. Narazil
jsem ovšem na pojem "bílá díra" Chtěl bych se touto cestou dovědět, co
označuje tento pojem, kdo jako první pojem bílá díra definoval a nakolik je
tento termín oficiální. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,
dle Velké encyklopedie vesmíru je bílá díra: "teoretický objekt explodující z prostoročasové singularity. Tedy černá díra obrácená v čase "naruby".
Zatímco černá díra vzniká implozí masivní hvězdy a vnější pozorovatel ji nevidí, bílou díru by pozorovatel měl vidět a na počátku exploze by měla být dokonce velmi jasná. K objektu těchto vlastností vede časově obrácené řešení rovnic obecné teorie relativity. Zatímco do černé díry vše padá a nic nemůže uniknout, do bílé díry nic spadnout nemůže a vše - látka i energie - je "vyvrhováno". Dřívější výpočty černých děr naznačovaly, že by prostoročas v černé díře mohl být v krajním případě deformován natolik, že by spojoval náš vesmír s jiným vesmírem tzv. Einsteinovým-Rosenovým mostem (někdy nazývaným červotočí nebo červí díra). Hmota padající v našem vesmíru do černých děr by se v jiném vesmíru z bílých děr vynořovala. A naopak - objekty s vysokou zářivostí (např. kvazary, blazary, aktivní jádra galaxií, rádiové galaxie) by byly vysvětlovány jako bílé díry v našem vesmíru."
(KLECZEK, Josip. Velká encyklopedie vesmíru. 1.vyd. Praha : Academia, 2002, str. 46.)

Myšlenka o možné existenci bílých děr pochází od Stephena Hawkinga a Kipa Thorna. V současné době se ovšem vědci přiklánějí k názoru, že bílé díry ve vesmíru neexistují. Existence bílých děr je předkládána jako pouze hypotetická a nepravděpodobná.

Použitá literatura:
* KLECZEK, Josip. Velká encyklopedie vesmíru. 1.vyd. Praha : Academia, 2002.
* Ottova moderní encyklopedie. Svazek 1, Vesmír. 1. čes. vyd. Praha : Cesty, 1998.
* AL-KHALILI, Jim. Černé díry, červí díry a stroje času. 1. vyd. Praha :
Aurora, 2003.
* HASINGER, Günther. Osud vesmíru. 1.vyd. V Praze : Knižní klub, 2009.
* Fyzweb - Odpovědna: http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php (červí díry)

S případnými dotazy z oboru astrofyziky a fyziky můžete obracet také na odborníky daných oborů přes Odpovědnu Fyzwebu:
http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php