bibliografie astronomie

Text dotazu

Rád bych se dověděl, zda existuje nějaký komplexní seznam titulů z astronomie vydávaných v české republice, neboť hledat tyto tituly ve stovkách či tisících nakladatelství by byla nekonečná práce a nenapadá mě jiná možnost, jak sledovat novinky z výše uvedené oblasti na trhu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Národní knihovna dostává od českých nakladatelů povinné výtisky, které katalogizuje - tedy naše evidence by měla být relativně úplná. Můžete hledat v našem katalogu bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F). Do pole předmět zadejte astronomie (popř. jiné klíčové slovo, chcete-li např. speciálnější téma; využít můžete také rejstříky, je dobré také vyzkoušet další slova jako kosmologie, vesmír). Můžete zadat také rok. Zobrazené záznamy pak lze seřadit podle názvu, autora, roku, když kliknete na příslušné záhlaví.Časopisecké práce můžete hledat v bázi ANL (tamtéž) podobným způsobem.
V bázi NKC jsou v úplnosti až záznamy od r. 1996, do té doby byl využíván lístkový katalog.
Počítejte také s tím, že tituly se do NKC dostanou s určitým zpožděním. Aktuálnější jsou možná nabídky internetových knihkupectví jako www.kosmas.cz, www.vltava.cz.
Určité informace byste možná získal také v katalogu knihovny Astronomického ústavu AV ČR (http://www.asu.cas.cz/cesky/).