bibliografická citace

Text dotazu

Dobrý den, byla jsem požádána o bibliografickou citaci ke knize Stařec a moře. Nic víc. Dokázali byste mi poradit? Nevím, zda záleží na výtisku knihy, nebo jsou nějaká všeobecně platná pravidla a je jedno, o jaký výtisk se jedná.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

citace se u nás nejčastěji tvoří podle aktuálně platného znění normy ISO 690, kterou naleznete na adrese http://www.citace.com/dokumenty.php.

Pro správnou citaci je nutné citovat jeden konkrétní dokument (knihu, periodikum, článek, webovou stránku,  e-mailovou korespondenci, apod.), tedy ve vašem případě záleží na tom, které vydání chcete citovat.

Knihy stařec a moře vydané v ČR můžete vyhledat např. v České národní bibliografii, která je volně dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F, báze ČNB. Pokud zde zadáte do vyhledávací ho pole "Název" "stařec a moře" a zvolíte druh dokumentu "Knihy" , zobrazí se Vám záznamy této knihy v různých vydání.

Poté si některé z nich můžete vybrat a ocitovat. Jako pomůcku pro citování můžete využít odkaz "citace", který naleznete o konkrétního záznamu.