Bible a drogy

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zdali je v Bibli zmínka o drogách nebo o jiných
stavech vědomí, které si člověk může nějak navodit. Našla jsem zatím jen
zmínky o alkoholu a opilosti, ale nedaří se mi najít nic o drogách.

Odpověď

Dobrý den,

biblické slovníky a jiné zdroje zmínku o drogách či jiných prostředcích, které by vedly ke změněnému stavu vědomí, neuvádějí. Výjimkou je alkohol a víno, o nichž naleznete zmínku na několika místech v Bibli. Tato hesla obsahují všechny níže uvedené slovníky.

Jediný náznak používání drog ve starozákonní době a jejich výskyt v Bibli uvádí kniha "Stručné dějiny drog". Konkrétně se zde píše: "Nicméně Starý zákon přesně rozlišuje mezi vínem a "silným nápojem". Proroci Izaiáš a Ámos

- největší kritici královských pitek a věčné opilých soudců - mluví takřka výhradně o "silných nápojích". Samozřejmě nemají na mysli nápoje vyšší alkoholické gradace (alkohol se začne pálit až o tisíce let později), ale vína a piva s přídavkem výtažku jedné nebo hned několika drog. v Malé Asii má takové míchání dlouhou tradici - počínaje pryskyřicovým vínem, o němž se zmiňuje Démokritos a Galénos."

(ESCOHOTADO, Antonio. Stručné dějiny drog. 1. vyd. Praha : Volvox Globator, 2003. s. 15.)

Některé drogy mají velmi starou historii. Z počátku se ovšem používaly především jako tišící či léčebné prostředky. Zmínka o máku, makovici je již na starých sumerských tabulkách z 3. tisíciletí př.n.l. Znak, který se pro makovici používal, znamenal mimo jiné "radost". Zmínky o makovém opiu jsou také na egyptských papyrech. "Papyrusový svitek pocházející z roku 1552 před Kristem napovídá, že i v Thébách se lékaři naučili užívat opium a disponovali recepturami na 700 rozličných lektvarů." ( DAVENPORT-HINES, R. P. T. Honba za zapomněním : světové dějiny narkotik : 1500-2000. 1. vyd. Praha : BB art, 2004. s. 22.)

Zdá se, že "staří Izraelci byli celkem prostí a střídmí lidé" (Novotný,A. Biblický slovník, s. 553) a kromě vína či "silných nápojů" nejsou v Bibli zmíněny žádné další omamné prostředky.

Použitá literatura:

* ESCOHOTADO, Antonio. Stručné dějiny drog. 1. vyd. Praha : Volvox Globator, 2003. ISBN 80-7207-512-8.

* AVENPORT-HINES, R. P. T. Honba za zapomněním : světové dějiny narkotik : 1500-2000. 1. vyd. Praha : BB art, 2004.

* Nový biblický slovník. 1. vyd. Praha : Návrat domů, 1996. ISBN 80-85495-65-1.

* NOVOTNÝ, Adolf. Biblický slovník. 3. vyd. Praha : Kalich, 1992.

* Slovník biblické kultury. 1. vyd. Praha : EWA, 1992. ISBN 80-900175-7-6.

* Encyklopedie Bible. 1. vyd. Bratislava : Gemini, 1992.