Bezděz

Text dotazu

Z čeho vznikl název Bezděz, prosím moc to spěchá.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Místní jména v Čechách" a článku PhDr. Jitky Malenínské v Mladé frontě DNES z 24. 2. 1999 vznikl název hradu Bezděz pomocí starobylé přivlastňovací přípony z osobního jména Bezděd. Dalším jazykovým vývojem vznikla podoba jména Bezděz = "Bezdědův majetek". Původně se jednalo o název lesa (zalesněné hory). Později tak byl nazýván dvorec a hrad v něm založený.

Německá podoba jména byla Bösig.

Zdroje:

MALENÍNSKÁ, Jitka. Bezděz značilo Bezdědův majetek, Mladá fronta DNES 24. 2. 1999, Příloha Střední Čechy DNES, Z historie regionu, s. 4.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 1, A-H. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1954