bernu rula_Barger

Text dotazu

Vazene damy a panove,
prosim Vas o informaci, zda se v bernich rulach nebo soupisu poddanych nachazi jmeno Barger (de Barger ?) z Vseborice (Schöbritz) u Usti n. Labem a Barger (de Barger ?) z Jihlavy (Iglau). Podrobne udaje bych si vyhledal sam.
Predem Vam dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

rejstřík k berní rule uvádí  pouze jednu osobu s příjmením Barger. Touto osobou je Jan Barger z Hodkovic nad Mohelkou.

Mnohem více osob je zde uvedeno s příjmením Berger. Ovšem ani toto příjmení se v berní rule nevyskytuje přímo v obci Všebořice. V blízkosti,  v obci Chabařovice, žil v době vyhotovení berní ruly Martin Berger (soused) a v obci Malé Chvojno Jan Berger (sedlák).

Soupis poddaných podle víry (1651) a berní rula (1654) obsahují informace pouze z oblasti Čech. Na území Moravy a Slezska nebyly tyto soupisy vyhotoveny. Pro evidenci daňových povinností obyvatelstva Moravy byly sepsány o něco později (1656 - 1679)  tzv. lánové rejstříky. Lánové rejstříky přinášejí obdobné informace jako v Čechách berní rula. Na rozdíl od berní ruly ovšem tyto rejstříky dosud nebyly vydány tiskem. K dispozici je pouze tištěná verze základních informací, které dokumenty uvádějí (počet osob v jednotlivých obcích apod.):

* MATĚJEK, František. Lánové rejstříky Brněnského kraje z let 1673-1675. 1. vyd. Praha: TEPS místního hospodářství, 1981. 142 s. Knižnice Jižní Moravy; Sv. 7.

* MATĚJEK, František, ed. Lánové rejstříky Hradišťského kraje z let 1669-1671. 1. vyd. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum, 1984. 96 s. Kultura a tradice / Slovácké muzeum, Uherské Hradiště; Sv. 17.

* MATĚJEK, František, ed. a ZEMEK, Metoděj, ed. Lánové rejstříky Jihlavského a Znojemského kraje z let 1671-1678. 1. vyd. Praha: TEPS místního hospodářství, 1983. 116 s. Knižnice Jižní Moravy; Sv. 8.

* MATĚJEK, František, ed., MINAŘÍKOVÁ, H. a KAŠPAR, Zdeněk. Lánové rejstříky Olomouckého kraje z let 1675 - 1678. Praha: Danal, 1994. 129 s. ISBN 80-901485-3-0.

Samotné Lánové rejstříky jsou uloženy v Moravském zemském archivu v Brně( http://www.mza.cz/ ; fond D1: http://www.mza.cz/sites/default/files/fondy/archivni_fondy_d.pdf).