Berní rula_Ulich

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se v uvedeném dokumentu nachází jméno Ulich (případně Ullich) z Náchodska (Vestec u Hořiček).
Děkuji a jsem s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

nositeli příjmení Ulich (Ullich) byly dle Berní ruly v roce 1654 pouze čtyři osoby.

* Andreas Ulich z obce Sedlec (soudní okres: Hořovice, panství Točník), rolník

* Eliáš Ulich z Hory sv. Šebastiána (soudní okres: Hora sv. Šebastiána, horní město), sklenář

* Václav Ulich z Prahy, Štěpánská č.p. 639 (Svatoštěpánská čtvrť), mydlář

* Wolf Ullich z Kralup u CHomutova (soudní okres: Chomutov, panství Ahníkov), chalupník

Jak vyplývá z výše uvedeného, ani jeden ze zmíněných mužů nežil v obci Vestec či jejího okolí.

Soupis poddaných podle víry uvádí v obci Vestec 37 osob. Někteří z nich, zvláště nemajetní, jsou zde zapsáni bez příjmení.

Je tedy možné, že Vaši předci žili kolem roku 1651 (1654) v některé z výše uvedených lokalit nebo v obci, která nebyla do Berní ruly zanesena (či se zápis ztratil). Taktéž mohli patřit mezi osoby, jež jsou v dokumentech uvedeny bez příjmení, popřípadě nesli
jiné příjmení, neboť příjmení v dané době ještě nebyla zcela ustálená.

Odhalit původ předků bude ve Vašem případě pravděpodobně možné pouze na
základě genealogického bádání přímo v linii Vašeho rodu. Je třeba počítat i
s tím, že se Vaši předci  mohli  i několikrát přestěhovat.

Pokud Vás zajímá příběh Vašeho rodu podrobněji, je třeba prostřednictvím
matričních zápisů provést genealogický výzkum.

Jak přesně při sestavování rodokmenu postupovat Vám mohou poradit
následující publikace a zdroje:
* ŘIČAŘ, Kristoslav. Rodokmen: objevte tajemství vašeho rodu. V Praze: Malý
princ, 2013. 253 s. ISBN 978-80-87754-14-6.
* PEREMSKÁ, Lenka. Váš rodokmen krok za krokem. 1. vyd. Brno: CPress, 2013.
208 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-264-0279-4.
* MAKOVSKÝ, Vladimír. Hledáme své předky : na pomoc začínajícím badatelům.
Velké Meziříčí : Jupiter Club, 2010. ISBN 978-80-85089-07-3.
* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské
genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.
* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN
* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit
rodokmen.Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.
* Genea: http://www.genea.cz/

Popřípadě je možné si nechat rodokmen zpracovat profesionálními genealogy.

Použitá literatura:
* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální
rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654
doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd.
Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.