Berní rula, generální rejstřík

Text dotazu

Dobrý den,
jsou prosím v nadepsaném dokumentu údaje o příjmeních: "Honomichl" a "Ertl" ?
Měla by se vyskytovat v obci Německá Bříza (od r.1948 Česká Bříza),tehdy příslušná panství Plasy, Plzeňský kraj.
Příjmení "Honomichl" jsou psána v různých staletích i ve tvarech Honomychl, Honomichel, ...

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Honomichel je v Berní rule uvedeno ve spojitosti s Německou Břízou, jak předpokládáte.
Celý záznam v generálním rejstříku k Berní rule je následující:
Honomichel, Martin,obec: Německá Bříza, panství/statek: Plasy, sedlák

Osob s příjmením Ertl je v Berní rule uvedeno více ( 9 s příjmením Ertl, 4 s příjmením Ertel). Z Německé Břízy ovšem není uveden ani jeden z nich. Z Plzeňského kraje jsou zde zmíněny tři osoby:
Ertl, Jakub, obec: Třebel, panství/statek: Švamberk, nově osedl Ertl, Jan, obec: Brnířov, panství/statek: Kout, Záhořany, sedlák Ertl, Klement, obec: Plzeň, panství: Plzeň, královské město, měšťan

Zdroj:
ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.