Berní rula Bechyňský kraj

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v Berní rula nejaký zápis o mém předkovi. Posledního jsem našel v matrice a to byl Ondřej ZWACH z Bořetína (Kunžak) Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, všechny původně vypracované svazky berní ruly se do dnešních dnů bohužel nezachovaly, chybí celý svazek kraje Slánského a části krajů Boleslavského, Bechyňského a Čáslavského.
V roce 2003 vydalo nakladatelství Libri dílo Václava Červeného: Berní rula :
generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651.
"Základem této svou velikostí i komplexností naprosto ojedinělé databáze jsou všechny vydané (byť některé v neúplné podobě, které pak autor doplnil z originálů), ale i nevydané svazky berní ruly z roku 1654. Protože jeho práce má sloužit především k účelům genealogickým, a tedy zachytit pokud možno všechna jména v Čechách v polovině 17. století, sáhl autor tam, kde se originál berní ruly nedochoval, i k dalším pramenům. Jednak jsou to dochované pozdější rukopisné výpisy z berní ruly, především však o tři roky starší soupis poddaných podle víry z roku 1651" (ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. s. VI.) V daném dvousvazkovém soupisu osob podle příjmení není zaznamenána žádna osoba s příjmením Zwach. Nejbližší podoba příjmení, která se zde vyskytuje, je Zwag, Jan - obec Třebenice - Horšovský Týn - zahradník.

Doporučujeme ovšem nahlédnout do níže zmíněných knih osobně:
* ČERVENÝ, Václav. Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. ISBN
80-7277-058-6 (sv. 1-2 : váz.).
(Úvod knihy dostupný na: http://www.libri.cz/data/pdf/156.pdf)
* Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Bechyňsko. 1.vyd. Praha : Státní ústřední archiv, 1997. ISBN 80-85475-39-1. (dostupnost v NK ČR - viz Online katalog Národní knihovny ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc).