Berní rula

Text dotazu

Dobrý den.

Snažil jsem se dobrat konkrétní informace z edice Berní ruly, pokud se týká
dn. obce Liščí v okr. Klatovy poblíž dn. Chudenína a dostal jsem se do
patové situace.
Tato obec (Fuxperk, Fuxberg, Fuchsberg apod.)nepochybně náležela k panství
Újezd u Sv. Kříže v držení rodu Lammingerů, konkrétně pod pol. č. 16 v té
době majitel Wolf Fridrich, avšak zde uváděná osada Neubeu Fuchsberg
(později Liščí Hora, viz pol. 402-3 "BR") je evidentně jinou osadou poblíž
dn. Hostouně. Toto vyplývá z poznámek edice "BR" s tím, že mnou myšlený
Fuxberg byl pro tohoto držitele panství zaknihován až v r. 1652. Z týchž
poznámek vyplývá, že v r. zř. v období r. 1672-80 (resp. i pro období
1713-20) byla pro Plzeňský kraj zpracována revize "BR" a zde, zř. ve svazku
35, jsou uvedeny ty mnou hledané údaje. Tato revize však na rozdíl od "BR"
zř. není publikačně zpracována a jedná se pro mě nepřístupnou archválii.

A teď k mé otázce :
Existují, prosím, nějaké obecněji dostupné publikace, z nichž by bylo možno,
podobně jako z edice "BR", získat za toto období až do časové hranice
Tereziánského katastru, kde již údaje jsou editovány, informace anebo si je
poskládat o jménech místních hospodářů, jimi obdělávané půdě, počtu dobytka
apod.? Existuje s týmž věcným zadáním ev. i nějaká možnost pro mě jakožto
laika, popř. s dopomocí, se blíže seznámit s archivními údaji revizí "BR" a
pořídit si výpisy?

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Berní rula ve svazku "Popis Čech R.1654"
uvádí u obce jménem Fuchsberg několik možností:

Fuchsberg
- soudní okres Hostouň, viz Liščí Hora - Berní rula Plzeňsko 43
- soudní okres Nýrsko, viz Liščí
- soudní okres Vrchlabí, viz Liščí Kopec - ves není v Berní rule uvedena

Fuchsberg neboli Liščí hora byla v době Berní ruly součástí panství Svatokřížského přináležejícího Volfovi Fridrichovi z Lamingu. Vesnice Fuchsberg neboli Liščí patřila v téže době do panství Kout a Zahořany přináležejícího Anně Alžbětě hraběnce Cratzové [Kracové] z Scharfsteina. V Berní rule byla ves Fuchsberg/Liščí opominula, podrobnější informace by měly být uvedeny v 23.svazku Berní ruly, strana či záznam  155, tento svazek momentálně nemáme k dispozici.

Vývoj obou panství včetně změn v jejich držení je podrobně popsán v "Průvodci po archivních fondech". I podle tohoto zdroje náležela vesnice Liščí (část obce Chudenín, okres Klatovy) k Velkostatku Kout na Šumavě - Trhanov a ves Liščí Hora (část obce Rybník, okres Domažlice) k Velkostatku Újezd Svatého Kříze. Domníváme se, že nejvíce informací ať již k Liščí nebo k Liščí Hoře byste mohl nalézt právě ve fondech obou velkostatků. Ve fondu Velkostatku Kout na Šumavě - Trhanov jsou uloženy např. gruntovní knihy pro jednotlivé obce z let 1604-1882, v gruntovních knihách bývá uváděn majetek přináležející k jednotlivým statkům, chalupám. Z popisu obou fondů v "Provodci po archivních fondech" si zároveň můžete udělat i představu o dalších možnostech využití těchto archivním materiálů.
Fondy obou velkostatků jsou uloženy ve Státním oblastním archivu v Plzni (http://www.soaplzen.cz/), stručný popis fondů je uveden v i databázi Archivní fondy a sbírky v České republice (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx),
do pole Místo vzniku fondu stačí zadat Újezd Svatého Kříže nebo Kout na Šumavě.

K panství Újezd Svatého Kříže jsme v Bibliografické databázi Historického ústavu AV ČR v.v.i. (http://biblio.hiu.cas.cz) např. nalezli těchto několik
článků:
* HOFMANN, Gustav. Panství Újezd Svatého Kříže ve světle přiznání k dani z hlavy z roku 1691. Výroční zpráva Okresního archivu Domažlice. 1986, IX, s.
36-47. Obsahuje sumární údaje pro panství, odkazy na archivní prameny.
* HOFMANN, Gustav. Lesy na panství Újezd Svatého Kříže  v letech 1606-1637.
Minulostí Západočeského kraje. 1997, XXXII, s. 107-133. ISBN 80-86067-08-4.
V tomto článku je uvedeno, že k poměrně malému statečku  přikoupil r. 1596 Volf Jáchym Lamingen z Albernreuthu se svými synovci od přimdského panství vesnice Liščí Horu,  Bystřici a Hammersbruun.
* HOFMANN, Gustav. Chov dobytka v poddanských hospodářstvích na panství Újezd Svatého Kříže r. 1777. Výroční zpráva Okresního archivu Domažlice.
1988, X, s. 25-36.

Prošli jsme rejstřík Soupisu poddaných podle víry pro Plzeňsko-Klatovsko, ale bohužel obce Fuchsberg, Liščí ani Liščí Horu jsme zde nenalezli. Tento soupis je velmi často užíván právě pro potřeby genealogů, neboť obsahuje jména obyvatel jednotlivých měst a vsí. Pokud byste měl zájem, můžete si vydané svazky Soupisu poddaných podle víry prostudovat ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje (http://www.svkpl.cz), zde by Vám kolegové zajisté poradili i jak postupovat při hledání další vhodné literatury. Obáváme se však, že nejvíce informací o obyvatelích Liščí a Liščí Hory bude uloženo v originálních dokumentech, tj. vedle gruntovních knih v matrikách, různých soupisech poddaných, sirotčích knihách atd. Tyto dokumenty jsou všechny uloženy v archivech.
Je možné, že se obci Liščí již v minulosti nějaký historik či genealog zabýval. Obecně Vám pro vyhledávání literatury můžeme doporučit Elektronický katalog Národní knihovny - bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), který obsahuje záznamy o české literatuře od roku 1900 a starší údaje jsou průběžně doplňovány. Pro oblast české historie existuje  Bibliografická databáze Historického ústavu AV ČR v.v.i. (http://biblio.hiu.cas.cz), která zpracovává i rejstříky Českého časopisu historického, v minulosti vycházela i regionální článkové bibliografie Západočeského kraje
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_clanky_bib_regionalni.htm) atd.
Existuje tedy poměrně velké množství zdrojů, kde by bylo možné takového texty vyhledávát, bohužel samotné hledávání v těchto zdrojích je časově velmi náročné.

použitá literatura:
* DOSKOČIL, Karel. Berní rula. 2, Popis Čech R.1654 : souhrnný index obcí, osad a samot k berní rule. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1953.
2 sv.
* Průvodce po archivních fondech (Státní oblastní archív v Plzni). Sv. 3.
Praha : Archivní správa ministerstva vnitra ČSR, 1976. s. 82-83, 257-263.
* ZAHRADNÍKOVÁ, M. Soupis poddaných podle víry  z roku 1651.
Plzeňsko-Klatovsko. Praha : Státní ústřední archiv v Praze, 2003. 2 sv. ISBn 80-86712-01-X.