Berní rula

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět, zda jsou v BR bližší údaje k těmto osobám: Bokvaj Jiřík chalupník ze Zábrdovic, Brzák Jan sedlák z Bobnic, Holej Pavel rolník ze Zábrdovic. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
K majetku a osobě chalupníka Jiříka Bokwaye  jsou v berní rule Boleslavského kraje uvedeny následující informace:
chalupník: Jiřík Bokway
rolí: 12
osévají na zimu: 3
osévají na jaro: 3
vnově se osazují léta: [16] 52
potahů: 2
krav: 2
jalovic: 0
ovcí: 0
sviní: 0

Další dvě uvedené osoby jsou zaznamenány v berní rule - Hradecko.

Berní rula 12, kraj Hradecký I. díl
rolník: Jan Brzák
rolí: 144
osévají na zimu: 5
osévají na jaro: 2
potahů: 0
krav: 2
jalovic: 1
ovcí: 0
sviní: 0
poznámky: p. 1,jsou zkaženi
(vyhořel, defalcírován): vh df 1696

Berní rula 13, kraj Hradecký II. díl
rolník: Pavel Holej
rolí: 12
osévají na zimu: 0
osévají na jaro: 2,2
potahů: 2
krav: 1
jalovic: 0
ovcí: 0
sviní: 2
poznámka (nově usedlí, pohořelí, různé): vnově se osazuje 1653 (vyhořel, defalcírován): vh df 1692

Zdroj:
* PEŠÁK, Václav, ed. Berní rula. 13, Kraj Hradecký. II. díl. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 521 s., [1] l. obr. příl.
* PEŠÁK, Václav. Berní rula. Sv. 12, Kraj Hradecký. 1. díl. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic v Praze, 1951. 365 s., [1] l . obr. příl.
* RYANTOVÁ, Marie, ed., CHALUPA, Aleš, ed. a ČECHURA, Jaroslav, ed. Berní rula. 8-9, Kraj Boleslavský. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2001. 443 s. ISBN 80-85475-79-0.