Nejčtenější periodika 89-97

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla, jaká periodika v České republice byla nejčtenější mezi lety 1989 - 1997. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

statistiky čtenosti periodik z konce 80. a z 90. let se shánějí poměrně obtížně, nicméně jsme byli schopni dohledat náklady vydavatelů jednotlivých periodik.

V České republice ověřování nákladu tisku probíhá od března 1993, kdy tuto službu začala organizačně a metodicky zajišťovat Unie vydavatelů. Z dohledatelných zdrojů je možné vyvodit následující:

Za rok 1993 vycházel největším nákladem deník Blesk (376 028 výtisků), druhým deníkem s největším nákladem byla Mladá fronta a následovalo Rudé právo.

Z časopisů vycházel největším nákladem v roce 1993 Tv Magazín (644 096), Týdeník televize a MAXI magazín pro ženy.

1994 – deníky: MF Dnes (340 275), Právo a deník Blesk.

Časopisy: Magazín Právo (540 411), Blesk Magazín a Magazín MF Dnes.

1995 – deníky: MF Dnes (365 949), Blesk a Zemské noviny

Časopisy: Magazín Právo (529 934), Magazín MF Dnes a Blesk Magazín.

Dále Kancelář ověřování nákladu tisku uvádí statistiky nákladu z let 1996- 1997 vždy za jednotlivé měsíce, nikoli souhrnně za celý ročník. Náklady se v jednotlivých měsících dosti liší, proto doporučujeme, abyste do nich nahlédla sama.

Tabulky obsahující náklady jednotlivých periodik od roku 1993 do roku 2015 jsou k dispozici ke stažení pod následujícím odkazem:

•         http://www.abccr.cz/overovana-data/periodicky-tisk/

Naleznete zde například i rozdělení na průměrný vynaložený náklad a průměrný prodaný náklad, atd.

Pod následujícím odkazem naleznete data týkající se přímo čtenosti jednotlivých deníků z novějších let:

http://www.unievydavatelu.cz/cs/deniky/fakta_cisla_denicich/ctenost_deniku/239-deniky_celostatni

Žádný jiný zdroj, který by shromažďoval data, co se týče čtenosti, či nákladu jednotlivých deníků z 90. let, jsme bohužel nenašli.

Zbývá jen doporučit obrátit se na jednotlivé vydavatele, zda tyto údaje nearchivují, či se s dotazem obrátit prostřednictvím emailu na tyto instituce:

•         unie@unievydavatelu.cz

•         abccr@abccr.cz