Bedřich Smetana nosil brýle?

Text dotazu

Bedřich Smetana nosil brýle? Jakou měl tedy oční vadu?

Odpověď

Dobrý den,

Bedřich Smetana byl krátkozraký a užíval korekci - 7,0 D do dálky. Podle zápisu ve svém deníku nosil brýle od roku 1838, tedy od svých 14 let. První známý Smetanův portrét s brýlemi pochází asi z r. 1843. Nejstarší charakteristiku tváře B. Smetany čteme v jeho Deníku I, v zápise z 29.2.1841. „Myslel jsem, že moje fyziognomie s mohutným nosem, silným obočím, krátkozrakýma očima, jak havran černými vlasy nemůže nikoho upoutat.“ Podle Z. Nejedlého B. Smetana nosil brýle (lehké ráfkové) značně silné a bez nich takřka neviděl.

Ze vzpomínek Smetanova vnuka se dozvídáme, že jeho děda měl nejistý těkavý pohled přes osu brýlí a stranou směřující pohled. Působil dojmem člověka smutného; smutek mohl být zaviněn právě i silnými brýlemi s osmi dioptriemi Bedřich Smetana měl modré oči, v mládí jasné a veselé, ale silně krátkozraké. V posledních letech života měl výraz tváře i očí smutný, pohled neklidný (stále se otáčel dozadu, snad vlivem hluchoty), který směřoval jakoby stranou. To ovlivňovalo i jeho chůzi, která se zdála být kosou.

Podle dochovaných brýlí, připisovaných B. Smetanovi, používal ke korekci své oční vady do dálky v brýlích (lunetky) bikonkávní skla —7,0 D a u dalších brýlí  (lunetky) periskopická skla o hodnotách —5,0 D. Oboje brýle odpovídají presbyopické akomodační ztrátě na bližší vzdálenost při čtení not při hře na klavír.

Zdroj: Časopis Národního muzea v Praze. Řada historická. Praha: Národní muzeum, 1988. Díl 3-4. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6fe57f30-5564-11e5-b7d6-5ef3fc9bb22f

Doporučujeme obrátit se příp. i na Muzeum Bedřicha Smetany (Společnost Bedřicha Smetany); třeba by tam byly ještě další informace k této problematice.

Společnost Bedřicha Smetany
Muzeum Bedřicha Smetany
Novotného lávka 1
110 00 Praha 1
Dr. Václav Němec, místopředseda a jednatel (tel. 281 962 158, nemec.geo@seznam.cz), PhDr. Olga Mojžíšová, vedoucí Muzea Bedřicha Smetany (tel. 222 220 082, olga_mojzisova@nm.cz)